| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy można starać się o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż jego rozpoczęcie

Czy można starać się o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż jego rozpoczęcie

Złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Starałam się również o dodatek w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Okazało się, że nasz dochód jest za wysoki. Ja prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Jego umowa kończy się 30 września br. i już wiemy, że nie zostanie przedłużona na kolejny okres. Chcę ponownie starać się o świadczenia rodzinne. Czy otrzymam również dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, jeżeli wniosek złożę w październiku br.?

RADA
Tak, może się Pani starać o wypłatę dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż wrzesień. Wypłata dodatku powinna mieć jednak ścisły związek z rozpoczęciem roku szkolnego przez dzieci.

UZASADNIENIE
Prawo do dodatków do zasiłku rodzinnego jest uzależnione od prawa do tego zasiłku. Dlatego jeżeli Pani rodzina nie spełniła warunków do przyznania zasiłku, nie może się Pani starać również o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przez dzieci.

Jeżeli jednak już w trakcie okresu zasiłkowego zmieni się sytuacja Pani rodziny, np. zostanie utracone źródło dochodu, to można ponownie wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków. W takim przypadku, jeżeli będzie Pani przysługiwało prawo do zasiłku rodzinnego, może się Pani starać również o dodatki do niego.

Jeżeli będzie to uzasadnione sytuacją Pani rodziny, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego na dzieci (a jego wypłata jest ściśle związana z rozpoczęciem przez dzieci roku szkolnego) może być wypłacony również w innym miesiącu niż dziecko rozpoczęło rok szkolny.

Dodatek jest przyznawany na częściowe pokrycie wydatków, które rodzina poniosła w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wydatki te rodzina czasami ponosi też w miesiącach następnych. Dlatego wypłata dodatku np. w miesiącu następnym po rozpoczęciu roku szkolnego jest uzasadniona.


Podstawa prawna:
• art. 5, art. 14, art. 24 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992),
• § 17 rozporządzenia z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 105, poz. 881 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »