| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jaki przychód spowoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego

Jaki przychód spowoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego

W naszej firmie pracodawca finansuje nam składkę ubezpieczenia emerytalnego (III filar). Umowa ubezpieczeniowa zawarta jest z firmą, a nie z poszczególnymi pracownikami. Kwota składki stanowi przychód pracownika i jest doliczona do wynagrodzenia brutto, a następnie, po odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne i podatku, potrącana jest z wynagrodzenia i odprowadzana do funduszu emerytalnego. Pracodawca finansuje te składki również osobom przebywającym na urlopach wychowawczych. Czy uzyskiwanie takiego przychodu przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym jest równoznaczne z podjęciem pracy zarobkowej i powoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem?

RADA
Finansowanie przez pracodawcę składek na III filar ubezpieczenia emerytalnego pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym nie jest okolicznością powodującą utratę przez pracownika prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE
Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeżeli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Pojęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 22 ustawy.

Oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W definicji tej nie mieści się więc opisany przez Czytelnika przychód z tytuł opłacania przez pracodawcę składek na III filar ubezpieczenia emerytalnego.

Czytelnik może bez przeszkód pobierać zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.


Podstawa prawna:
• art. 3 pkt 22, art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK