| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek rodzinny z dodatkami nie jest wliczany do dochodu

Zasiłek rodzinny z dodatkami nie jest wliczany do dochodu

Czy ustalając dochód rodziny w celu kwalifikacji do zasiłku rodzinnego należy uwzględnić zasiłek rodzinny otrzymywany w poprzednim okresie zasiłkowym?

RADA
Zasiłek rodzinny z dodatkami oraz pozostałe świadczenia rodzinne nie są wliczane do dochodu, na podstawie którego gmina ustala prawo do zasiłku rodzinnego na kolejny okres zasiłkowy.

UZASADNIENIE
Ustalając prawo do zasiłku rodzinnego na okres od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r., brany jest pod uwagę dochód uzyskany przez członków rodziny w 2005 r.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 oraz art. 5 ust. 8 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na dochód rodziny składają się następujące składniki:
• przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
• deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
• inne dochody enumeratywnie wyliczone w ustawie o świadczeniach rodzinnych i wskazane w pouczeniu formularza wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego (np. wszelkie stypendia otrzymywane przez uczniów lub studentów, alimenty na rzecz dzieci), niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli zaś rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, to zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy, dochód z tego tytułu oblicza się na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Jeżeli zmiana powierzchni gospodarstwa rolnego ma miejsce w trakcie miesiąca, nową powierzchnię gospodarstwa uwzględnia się od miesiąca następnego.

Od 14 stycznia 2006 r, czyli od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy z 29 grudnia 2005 r. o świadczeniach rodzinnych, miesięczna wartość dochodu z 1 ha przeliczeniowego została określona w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Wskaźnik dochodu z gospodarstwa rolnego za rok 2005 (czyli rok, z którego dochód brany jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na trwający od 1 września 2006 r. okres zasiłkowy) został ogłoszony przez prezesa GUS 22 września br.

Kwoty otrzymanych świadczeń rodzinnych, do których zalicza się zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, nie wchodzą w skład żadnego z wymienionych składników dochodu, a tym samym nie wpływają na prawo do świadczeń rodzinnych w kolejnych okresach zasiłkowych.

Jedynie zaliczka alimentacyjna stanowi składnik dochodu, na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń rodzinnych (art. 3 pkt 1 lit. c tiret 26 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Natomiast ustalając prawo do zaliczki alimentacyjnej, do dochodu nie wlicza się zaliczki alimentacyjnej (art. 8 ust. 4 ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej).


Podstawa prawna:
• ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.)
• ustawa z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. nr 86, poz. 732 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »