| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3000 zł. W lutym br. otrzymał „trzynastkę” za 2010 r. w kwocie 5000 zł, która jest zmniejszana za czas choroby. W lipcu br. otrzymał natomiast nagrodę jubileuszową w kwocie 5000 zł, która w naszym zakładzie pracy jest wypłacana nie częściej niż co 5 lat. Pracownik jest na zwolnieniu od 20 lipca do 10 sierpnia br. Jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego?

W podstawie wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględnić stałe miesięczne wynagrodzenie oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne („trzynastkę”), do którego pracownik nie zachowuje prawa w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby. Nie należy uwzględniać nagrody jubileuszowej.

UZASADNIENIE

 Co do zasady, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego uwzględniane są składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. W podstawie wymiaru tych świadczeń nie należy jednak uwzględniać tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub z przepisami o wynagradzaniu albo wynikających z umów o pracę – jeżeli są one wypłacane pracownikowi za okres pobierania tego zasiłku.

W Państwa przypadku mamy do czynienia z trzema składnikami wynagrodzenia:

  • wynagrodzeniem zasadniczym (stałym),
  • wynagrodzeniem rocznym („trzynastką”),
  • nagrodą jubileuszową.

W podstawie wymiaru świadczenia za czas choroby zostanie uwzględnione średnie wynagrodzenie zasadnicze za okres od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. (12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy).

Inaczej jest z „trzynastką”, czyli z wypłacanym co roku dodatkowym wynagrodzeniem. Z zapisów wewnątrzzakładowych Państwa firmy wyraźnie wynika, że jest ona zmniejszana za czas nieobecności pracownika z powodu choroby. W związku z tym należy ją uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego. Ponieważ jest to składnik roczny, należy ją uwzględnić w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »