| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa zasiłku chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Podstawa zasiłku chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zatrudniona w naszej firmie od stycznia 2009 r. pracowała w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 czerwca 2011 r. zwiększono jej wymiar zatrudnienia do 3/4 etatu. Od 7 sierpnia br. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy przy ustalaniu podstawy świadczeń chorobowych powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie, które pracownica osiągała z tytułu zatrudnienia na 3/4 etatu, czy uwzględnić również wynagrodzenia osiągnięte na 1/2 etatu?

Ustalając podstawę świadczeń chorobowych w tym przypadku, należy uwzględnić wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, tj. dla 3/4 etatu.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Jeżeli natomiast niezdolność do pracy i prawo do zasiłku występuje przed upływem wymaganego okresu, tj. 12 miesięcy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

W razie zmiany umowy o pracę albo innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika, podstawę świadczeń chorobowych (wynagrodzenia lub zasiłku) stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (art. 40 ww. ustawy).

Zasadę tę pracodawca stosuje, gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje:

  • w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub
  • w jednym z 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

W przedstawionej przez Czytelniczkę sytuacji do ustalenia podstawy świadczeń chorobowych należy przyjąć średnie wynagrodzenie uzyskane w czerwcu i lipcu 2011 r., a zatem wyłącznie w miesiącach po zmianie wymiaru czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK