| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo absolwentki do zasiłku chorobowego

Prawo absolwentki do zasiłku chorobowego

Zatrudniliśmy pracownicę na stanowisku kierownika działu. Po przepracowaniu 10 dni pracownica zachorowała i przebywała 12 dni na zwolnieniu lekarskim. Było to jej pierwsze zatrudnienie po ukończeniu studiów, które podjęła 2 miesiące po otrzymaniu dyplomu. Czy w tej sytuacji za okres choroby przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe?

Tak. Absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po określonym przepisami okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, tzw. okresie wyczekiwania. Gdy podlega ubezpieczeniu obowiązkowo – nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Taką samą zasadę stosuje się do wynagrodzenia za czas choroby. Do okresu ubezpieczenia chorobowego zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie), jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Nie wszystkie osoby rozpoczynające pracę muszą przepracować 30 dni, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy.

Okres wyczekiwania nie ma zastosowania w odniesieniu do:

  • absolwentów szkół, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły, tj. od daty podanej w świadectwie,
  • absolwentów szkół wyższych, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia złożenia egzaminu dyplomowego, tj. od daty znajdującej się na dyplomie,
  • ubezpieczonych, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • posłów i senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Brak okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego obejmuje także osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo co najmniej przez okres 10-letni. Dlatego też pracownica, która ukończyła studia wyższe nie później niż 90 dni przed podjęciem zatrudnienia, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »