| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zbieg prawa do kilku świadczeń

Zbieg prawa do kilku świadczeń

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Osoba uprawniona do więcej niż jednego świadczenia zachowuje w takim przypadku prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać.

Na podstawie obowiązujących przepisów nie jest możliwe pobieranie dwóch świadczeń jednocześnie, jak również łączenie okresów ubezpieczenia osób ubezpieczonych w celu otrzymania wyższego świadczenia emerytalnego.

W sytuacji, w której jedna z osób uprawnionych do renty rodzinnej nabędzie prawo do własnego świadczenia, wniosek złożony do organu rentowego dotyczący podjęcia wypłaty świadczenia z tytułu własnego ubezpieczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych potraktuje jako podstawę do wyłączenia jej z kręgu osób pobierających rentę rodzinną. W praktyce oznacza to, że ZUS dla pozostałych uprawnionych do renty rodzinnej ustali ponownie wysokość świadczenia z pominięciem osoby, która nabyła prawo do świadczenia z tytułu własnego ubezpieczenia.

Świadczenia niepodlegające zbiegowi

Przepisów o zbiegu prawa do świadczeń nie stosuje się, gdy osoba pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe z polskiego systemu, a dodatkowo nabywa prawo do świadczenia zagranicznego. Odstępstwo od tej zasady może jedynie wprowadzać umowa międzynarodowa.

Zbiegiem świadczeń nie jest również nabycie przez emeryta lub rencistę uprawnień do dodatku pielęgnacyjnego, dodatku dla sieroty zupełnej przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej, jak również przyznanie zasiłku pogrzebowego.

Ustawodawca przewidział również sytuacje wyjątkowe dotyczące zbiegu prawa do świadczenia emerytalnego lub rentowego ze świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu z innego systemu.

Świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych

Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze Policji, UOP, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP, SW oraz członkowie ich rodzin mają możliwość nabycia świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, jeśli nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.

Renta inwalidy wojennego i wojskowego

Inwalidzie wojennemu oraz temu inwalidzie wojskowemu, którego inwalidztwo powstało w związku ze służbą, który pobiera rentę inwalidzką i jednocześnie nabył prawo do emerytury, wypłaca się w zależności od jego wyboru: rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty. Jednak w przypadku zbiegu uprawnień do emerytury oraz do renty rodzinnej po inwalidzie wojennym przysługuje tylko jedno świadczenie – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Ubezpieczonemu uprawnionemu do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury wypłaca się, zależnie od jej wyboru, rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK