| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy

Zawarliśmy umowę zlecenia ze zleceniobiorcą na okres od 2 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r. Z tytułu wykonywania umowy osoba ta podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniobiorca przepracował 6 miesięcy (od 2 listopada 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r.), a następnie bez żadnego usprawiedliwienia nie wykonywał zlecenia przez 2 miesiące (od 1 maja do 30 czerwca 2011 r.). 1 lipca br. przedłożył zaświadczenie lekarskie na 15 dni. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego?

Zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego za okres orzeczonej niezdolności do pracy w zaświadczeniu ZUS ZLA. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowiło wynagrodzenie za okres od listopada 2010 r. do czerwca 2011 r.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorcy, jako osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, nabywają prawo do zasiłku chorobowego po okresie wyczekiwania wynoszącym 90 dni. Oznacza to, że prawo do zasiłku chorobowego mają od 91. dnia ubezpieczenia chorobowego. Państwa zleceniobiorca pracuje od 2 listopada 2010 r. i od tamtej pory podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Mimo że przez 2 miesiące nie wykonywał pracy, to również przez ten okres podlegał nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu. Jedynie podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, w związku z brakiem należnego wynagrodzenia, była równa 0 zł. Wynika z tego, że zleceniobiorca przed zachorowaniem podlegał nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu przez 241 dni i dlatego ma prawo do zasiłku chorobowego od 1 lipca 2011 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ubezpieczonych niebędących pracownikami stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jest to przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71% (art. 3 pkt 4 oraz art. 48 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 48 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru świadczenia chorobowego dla zleceniobiorcy, jego przychód uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy przez okres pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy:

  • wyłączyć przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez mniej niż połowę miesiąca,
  • przyjąć przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez co najmniej połowę miesiąca (art. 50 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W opisanym przypadku zleceniobiorcy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód za okres od listopada 2010 r. do czerwca 2011 r. i podzielić przez 8 miesięcy. Nie można przyjąć przychodu tylko za okres od listopada 2010 r. do kwietnia 2011 r., ponieważ nieosiągnięcie wynagrodzenia za maj i czerwiec br. nie nastąpiło z powodu pobierania świadczeń za czas niezdolności do pracy ani odbywania ćwiczeń. W związku z powyższym przychód za maj i czerwiec 2011 r. należy przyjąć w wysokości 0 zł.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »