| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

Czy dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

W spółce zatrudniającej 623 osoby pracownikom wypłacany jest dodatek stażowy. Jest on określony w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu – zależy od stażu pracy w naszej firmie. Jego wypłata nie jest uzależniona od innych czynników – przysługuje również pracownikom, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich czy zasiłku macierzyńskim (nie wypłacamy go tylko pracownicom na urlopach wychowawczych oraz osobom na urlopie bezpłatnym). Czy w takiej sytuacji dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

Nie. Dodatek stażowy nie będzie wchodził do podstawy wymiaru zasiłku, jeśli przysługuje pracownikom w niezmiennej, stałej wysokości również w okresach wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku z ubezpieczeń społecznych.

Zarówno wysokość wynagrodzenia za czas choroby, wypłacanego zgodnie z art. 92 k.p., jak i podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia chorobowego ustala się na takich samych zasadach, wskazanych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wynagrodzenie chorobowe, jak również zasiłek pracodawca wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Podstawę wymiaru zasiłku (również wynagrodzenia chorobowego) dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Od reguły tej istnieje tylko jeden wyjątek – w podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się tych składników, które nie są pomniejszane za okres jego pobierania. Jeżeli zatem jakiś składnik wynagrodzenia jest pracownikowi należny bez względu na to, czy przebywa on na zwolnieniu lekarskim czy też nie, wówczas nie należy uwzględniać go przy ustalaniu podstawy zasiłku. Jednym z najczęstszych przykładów jest tu – wskazany również w pytaniu – tzw. dodatek stażowy. Jako składnik wynagrodzenia niepomniejszany za okres choroby nie wchodzi on do podstawy wymiaru zarówno wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku. Niezależnie od niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej zostanie on i tak jej wypłacony „obok” przysługującego wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »