| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania

Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia od 1 czerwca br., przez ostatnie 2,5 roku był bezrobotny i przez rok pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Z przedstawionych przez niego dokumentów wynika, że ma 15-letni pracowniczy staż pracy. Zleceniobiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym – w tym ubezpieczeniu chorobowemu. 22 czerwca stał się niezdolny do pracy. Czy od tej daty przysługuje mu świadczenie chorobowe?

Zleceniobiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego od 22 czerwca br. Fakt, że wcześniej pobierał zasiłek dla bezrobotnych oraz posiada 15-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, nie ma w tej sytuacji znaczenia. Prawo do zasiłku chorobowego nabędzie po upływie 90-dniowego okresu wyczekiwania, tj. od 30 sierpnia br.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli:

  • przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub
  • przerwa była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ustawy zasiłkowej).

Do powyższego okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie.

Państwa zleceniobiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega od 1 czerwca br. Od 22 czerwca stał się niezdolny do pracy, przed zachorowaniem nie miał więc wymaganych 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Okres pozostawania bezrobotnym, zarówno z prawem do zasiłku, jak i bez prawa do zasiłku, nie jest okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem nie można tu badać, czy między jednym a drugim okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przerwa nie przekracza 30 dni.

Również 15-letni staż pracy nie ma znaczenia w przypadku zleceniobiorcy. Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania z uwagi na posiadanie co najmniej 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego mają tylko osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, np. pracownicy (art. 4 ustawy zasiłkowej). Natomiast zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »