| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania

Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia od 1 czerwca br., przez ostatnie 2,5 roku był bezrobotny i przez rok pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Z przedstawionych przez niego dokumentów wynika, że ma 15-letni pracowniczy staż pracy. Zleceniobiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym – w tym ubezpieczeniu chorobowemu. 22 czerwca stał się niezdolny do pracy. Czy od tej daty przysługuje mu świadczenie chorobowe?

WAŻNE!

Prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania przysługuje ubezpieczonemu, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu i posiada co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Jan K. był zatrudniony na umowę o pracę przez 11 lat, z tego tytułu podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Po rozwiązaniu stosunku pracy był zarejestrowany przez 2 lata jako osoba bezrobotna. Od 2 maja br. został zatrudniony na umowę o pracę, natomiast już 20 maja zachorował. Pracownik nie posiada zatem 30-dniowego okresu wyczekiwania i do obecnego okresu ubezpieczenia chorobowego nie można zaliczyć poprzedniego okresu ubezpieczenia, gdyż był to okres niepodlegania temu ubezpieczeniu (osoba zarejestrowana jako bezrobotna). Jednak z uwagi na to, że pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje mu zasiłek chorobowy od pierwszego dnia niezdolności do pracy, gdyż posiada wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorcy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania, jeśli:

  • zachorował absolwent szkoły lub szkoły wyższej, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (w odniesieniu do absolwentów szkół datą ukończenia szkoły jest data podana w świadectwie ukończenia szkoły, natomiast w przypadku absolwentów szkół wyższych datą ukończenia szkoły wyższej jest data złożenia egzaminu dyplomowego),
  • zleceniobiorcą jest ubezpieczony, który został objęty ubezpieczeniem chorobowym po zakończeniu sprawowania mandatu posła lub senatora, pod warunkiem że przystąpił do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
  • zleceniobiorcą jest ubezpieczony, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Inaczej jest w przypadku zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Przysługuje on od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, niezależnie od długości okresu ubezpieczenia. Przysługuje również w przypadku niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Podstawa prawna

  • art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »