| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zatrudniliśmy pracownika na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. Jest to jego drugie zatrudnienie, gdyż pracuje on już w innej firmie także na pół etatu. W tamtym zakładzie pracy pracownik uległ 3 czerwca br. wypadkowi, który został uznany za wypadek przy pracy. Z tego powodu od 3 czerwca br. pozostaje on na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem powstała w czasie, gdy jeszcze nie zgłosiliśmy pracownika do ubezpieczeń społecznych (zrobiliśmy to 7 czerwca 2011 r. z datą od 1 czerwca br.). Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia w sytuacji, gdy pracownik ten nie ma u nas wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia?

Powinni Państwo wypłacić temu pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od dnia powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, a więc bez okresu wyczekiwania, w wysokości 100% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym, tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowemu. Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego przysługują pracownikowi dopiero po okresie wyczekiwania, tj. po 30 dniach podlegania temu ubezpieczeniu. Natomiast świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują pracownikowi od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a więc od dnia nawiązania stosunku pracy.

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy (albo choroby zawodowej), przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Jeżeli pracownik podlega temu ubezpieczeniu z więcej niż jednego tytułu, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje mu z każdego tytułu, z którego podlega on temu ubezpieczeniu. Nie ma znaczenia, że świadczenie przysługuje z tytułu wypadku, który nie miał miejsca w Państwa firmie. Istotne jest to, że podstawą do jego wypłaty jest wypadek przy pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego z każdej pracy zarobkowej, z której podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał w danym roku kalendarzowym wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i mimo że nie posiada okresu wyczekiwania. Nie jest istotne to, że pracownik nie ma w Państwa zakładzie wystarczająco długiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ świadczenie to nie jest wypłacane z ubezpieczenia chorobowego, tylko z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

W chwili gdy pracownik uległ wypadkowi w drugim zakładzie pracy, nie był zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w Państwa firmie. Istotne jest jednak to, że pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy (tutaj od 1 czerwca 2011 r.) do dnia ustania tego stosunku. Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych należy dokonać w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia (art. 36 ust. 4 ustawy systemowej). Zatem pracownik nie musi zostać zgłoszony do tych ubezpieczeń w dniu nawiązania stosunku pracy, co nie zmienia faktu, że od tego dnia podlega wszystkim obowiązkowym ubezpieczeniom.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 9 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 36 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK