| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zatrudniliśmy pracownika na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. Jest to jego drugie zatrudnienie, gdyż pracuje on już w innej firmie także na pół etatu. W tamtym zakładzie pracy pracownik uległ 3 czerwca br. wypadkowi, który został uznany za wypadek przy pracy. Z tego powodu od 3 czerwca br. pozostaje on na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem powstała w czasie, gdy jeszcze nie zgłosiliśmy pracownika do ubezpieczeń społecznych (zrobiliśmy to 7 czerwca 2011 r. z datą od 1 czerwca br.). Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia w sytuacji, gdy pracownik ten nie ma u nas wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia?

Powinni Państwo wypłacić temu pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od dnia powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, a więc bez okresu wyczekiwania, w wysokości 100% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym, tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowemu. Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego przysługują pracownikowi dopiero po okresie wyczekiwania, tj. po 30 dniach podlegania temu ubezpieczeniu. Natomiast świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują pracownikowi od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a więc od dnia nawiązania stosunku pracy.

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy (albo choroby zawodowej), przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Jeżeli pracownik podlega temu ubezpieczeniu z więcej niż jednego tytułu, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje mu z każdego tytułu, z którego podlega on temu ubezpieczeniu. Nie ma znaczenia, że świadczenie przysługuje z tytułu wypadku, który nie miał miejsca w Państwa firmie. Istotne jest to, że podstawą do jego wypłaty jest wypadek przy pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego z każdej pracy zarobkowej, z której podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał w danym roku kalendarzowym wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i mimo że nie posiada okresu wyczekiwania. Nie jest istotne to, że pracownik nie ma w Państwa zakładzie wystarczająco długiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ świadczenie to nie jest wypłacane z ubezpieczenia chorobowego, tylko z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

W chwili gdy pracownik uległ wypadkowi w drugim zakładzie pracy, nie był zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w Państwa firmie. Istotne jest jednak to, że pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy (tutaj od 1 czerwca 2011 r.) do dnia ustania tego stosunku. Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych należy dokonać w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia (art. 36 ust. 4 ustawy systemowej). Zatem pracownik nie musi zostać zgłoszony do tych ubezpieczeń w dniu nawiązania stosunku pracy, co nie zmienia faktu, że od tego dnia podlega wszystkim obowiązkowym ubezpieczeniom.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 9 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 36 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »