| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zleceniobiorca złożył wniosek o udzielenie mu 7 dni wolnych i o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego (jego dziecko ma 8 miesięcy). Czy zleceniobiorca ma prawo do takiego zasiłku? Czy i jak rozliczyć za niego składki na ubezpieczenia za miesiąc, w którym wypłacimy mu ten zasiłek?

Za miesiąc, w którym zleceniobiorca otrzyma zasiłek macierzyński, należy złożyć:

  • dwa raporty składkowe ZUS RCA: jeden z kodem tytułu ubezpieczenia z tytułu pracy na zlecenie 04 11 xx, rozliczając w nim składki należne z tytułu pracy na zlecenie, a drugi z kodem tytułu ubezpieczenia osoby pobierającej zasiłek macierzyński 12 40 xx, naliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zasiłku macierzyńskiego,
  • jeden raport świadczeniowy ZUS RSA, wykazując w nim okres przerwy w ubezpieczeniach z tytułu pracy na zlecenie w związku z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego i wykazując kwotę wypłaconego zasiłku z kodem świadczenia 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego).

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za taką osobę należy następnie wykazać w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w polach nr 10, 11 i 12 bloku IV, tj. w polach właściwych do wykazywania składek finansowanych przez budżet państwa.

Dodatkowo należy pamiętać, że w tym przypadku nie przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 36 miesięcy przypadających po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Po pierwsze, zwolnienie to dotyczy wyłącznie pracowników, a po drugie, chodzi o pracowników wracających z urlopu macierzyńskiego, a nie ojcowskiego.

Podstawa prawna

  • art. 1823 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
  • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 19 oraz art. 9 ust. 1c i ust. 1d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK