| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracownik 14 kwietnia 2011 r. zwolnił się z pracy na 2 godziny, które zobowiązał się odpracować. Niestety, nie zrobił tego i w związku z tym za ten miesiąc otrzymał niższe wynagrodzenie. 2 maja br. pracownik zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie. Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego musimy przyjąć również wynagrodzenie za kwiecień. Proszę o informację, jakie wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku? Czy takie, które pracownik otrzymałby, gdyby pracował cały miesiąc czy może faktycznie wypłacone wynagrodzenie po obniżeniu w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy?

PRZYKŁAD

Pracownik w styczniu 2011 r. dwa razy spóźnił się do pracy i nie odpracował tego spóźnienia. Otrzymuje on stałe wynagrodzenie za pracę w wysokości 2100 zł, ale za styczeń jego wynagrodzenie zostało obniżone do 1980 zł. W maju br. przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem na okres od 2 do 18 maja 2011 r. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r. W tym okresie tylko wynagrodzenie za styczeń br. zostało pracownikowi obniżone w związku z nieobecnością w pracy.

W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego należy uwzględnić:

wynagrodzenie za 11 miesięcy w wysokości:

2100 zł – (2100 zł x 13,71%) = 1812,09 zł,

1812,09 zł x 11 mies. = 19 932,99 zł,

wynagrodzenie za styczeń br. w wysokości nieuzupełnionej o nieprzepracowane godziny:

1980 zł – (1980 zł x 13,71%) = 1708,54 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wyniesie:

19 932,99 zł + 1708,54 zł = 21 641,53 zł,

21 641,53 zł : 12 mies. = 1803,46 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być jednak niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2011 r. podstawa wymiaru zasiłków nie może być zatem niższa od kwoty:

  • 956,78 zł – dla pracowników w pierwszym roku pracy (80% minimalnego wynagrodzenia, tj. 1108,80 zł po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia),
  • 1195,98 zł – dla pracowników od drugiego roku pracy (100% minimalnego wynagrodzenia, tj. 1386 zł, po odliczeniu 13,71% tego wynagrodzenia),
  • proporcjonalnie obniżonych kwot 956,78 zł lub 1195,98 zł do wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych na niepełny etat.

Gdyby zatem ustalona przez Państwa podstawa wymiaru zasiłku chorobowego okazała się niższa od kwoty 1195,98 zł, to należy ją podwyższyć właśnie do tej kwoty.

WAŻNE!

Od 1 stycznia br. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pełnoetatowego pracownika, który zachoruje w drugim roku ubezpieczenia lub później, nie może być niższa od kwoty 1195,98 zł.

Podstawa prawna

  • art. 36–38, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »