| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie, którego rodzaj działalności wymaga również pracy w porach nocnych. Pracownicy otrzymują w związku z tym dodatki na pracę w godzinach nocnych. Co zrobić z wypłacanym dodatkiem ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy przyjąć go do podstawy wymiaru zasiłku, czy powinnam dodatek uzupełnić w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

RADA
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku bez uzupełnienia. Świadczenie to przyjmuje się w kwocie faktycznie wypłaconej za miesiąc, za który przysługuje. Dodatek ten powinien być traktowany tak samo jak wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE
Jednym ze składników uwzględnianych w podstawie wymiaru zasiłku jest dodatek za pracę w porze nocnej. Jest to składnik, który nie przysługuje za wszystkie dni w miesiącu, lecz za te, w których pracownik wykonuje pracę w godzinach nocnych. Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego na zmiany może być różny w poszczególnych okresach rozliczeniowych.

Dodatek za pracę w godzinach nocnych powinien być traktowany przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego tak jak wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Ma tutaj zastosowanie zasada, że dodatek ten należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznej wypłaconej za dany miesiąc, bez uzupełniania.

Przykład:
W zakładzie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. W lipcu 2007 r., z którego wynagrodzenie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik przepracował 16 dni, a miał obowiązek przepracować 20 dni. Dodatkowo przez 3 dni wykonywał pracę w porze nocnej. Za pracę w godzinach nocnych otrzymał dodatek w wysokości 98,15 zł.
Wynagrodzenie pracownika za lipiec wyniosło 1733 zł. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. Dlatego do podstawy wymiaru należy wliczyć wynagrodzenie za lipiec 2007 r.:

• wynagrodzenie za pracę w wysokości stałej, wynikającej z umowy o pracę:
2000 zł × 15,71% (składki na ubezpieczenia społeczne) = 314,20 zł,
2000 zł – 314,20 zł = 1685,80 zł;

• dodatek za pracę w godzinach nocnych w wysokości:
98,15 zł × 15,71% (składki na ubezpieczenia społeczne) = 15,42 zł,
98,15 zł – 15,42 zł = 82,73 zł;
1685,80 zł + 82,73 zł = 1768,53 zł.

Składniki wynagrodzenia podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, kiedy faktycznie zostały wypłacone.

Jeżeli czas pracy pracownika został rozliczony np. w następnym miesiącu, ale wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych przysługuje za konkretny miesiąc, to niezależnie, kiedy zostało rozliczone i wypłacone, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków wlicza się je w miesiącu, za który przysługuje.


Podstawa prawna:
• art. 36, art. 38, art. 41, art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK