| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownica musi wypełniać wniosek o zasiłek opiekuńczy, jeżeli pracuje z mężem w tym samym zakładzie

Czy pracownica musi wypełniać wniosek o zasiłek opiekuńczy, jeżeli pracuje z mężem w tym samym zakładzie

Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie na chore 4-letnie dziecko. Jej mąż jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy. Wobec tego znamy jego harmonogram pracy i okresy, w których był wcześniej wypłacany zasiłek opiekuńczy. Czy w takiej sytuacji pracownica powinna do zaświadczenia lekarskiego dołączyć druk Z-15?

RADA
Fakt, że oboje małżonkowie pracują w Państwa firmie, nie zwalnia pracownicy z obowiązku wypełnienia wszystkich dokumentów, na podstawie których ustala się prawo do zasiłku opiekuńczego. Zakres informacji podawany na wniosku o zasiłek opiekuńczy jest szerszy niż dane o małżonku pracownika. Dlatego pracownica powinna do zaświadczenia ZUS Z-15 dołączyć wypełniony wniosek o zasiłek opiekuńczy.

UZASADNIENIE
Na prawo do zasiłku opiekuńczego nie wpływa to, że rodzice dziecka są zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy. W składanym wniosku o zasiłek ZUS Z-15 pracownik podaje także dane osoby, nad którą sprawuje opiekę, stopień pokrewieństwa.

We wniosku pracownica oświadcza m.in., czy są (lub nie ma) inni członkowie rodziny, którzy mogą zaopiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Członkami rodziny są też inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. Dlatego może się zdarzyć, że rodzice dziecka pracują, ale w domu są np. dziadkowie, którzy nie pracują i mogą zająć się dzieckiem w czasie pracy rodziców.

Za każdym razem, gdy pracownik stara się o zasiłek opiekuńczy, powinien złożyć nowy wniosek.

WAŻNE!
Nie trzeba składać nowego wniosku, jeżeli zwolnienie lekarskie jest kontynuacją poprzedniego.
Wypełniony i podpisany wniosek o zasiłek opiekuńczy stwierdza, jak na dzień jego złożenia przedstawia się sytuacja pracownika. Dlatego złożenie wniosku jest konieczne w każdym przypadku na nowo. Dotyczy to także sytuacji, gdy oboje rodzice są zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy.


Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 i ust. 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »