| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Pracownik zachorował i ustnie przekazał informację, że przebywa w szpitalu. Jego pobyt w szpitalu rozpoczął się 20 maja br. i twa nieprzerwanie do chwili obecnej. Czy na podstawie ustnej informacji pracownika o pobycie w szpitalu możemy wypłacić mu świadczenie za okres choroby?

Oświadczenie pracownika o pobycie w szpitalu jest niewystarczające do wypłaty świadczenia, tak samo jak zaświadczenie o przyjęciu do szpitala. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku chorobowego jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

UZASADNIENIE

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o okresie swojej nieobecności w pracy, a także o jej przyczynach, gdy są one mu wiadome albo możliwe do przewidzenia. Jeżeli zaistniała przyczyna uniemożliwia stawienie się pracownika w pracy, musi on niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o jej zaistnieniu i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. W sytuacji, gdy przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik może dokonać:

  • osobiście lub przez inną osobę,
  • telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo
  • drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.

Dowód, który należy przedłożyć w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy, zależy od przyczyn nieobecności. Przykładowo są nimi:

  • zaświadczenie lekarskie wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • oświadczenie pracownika – w razie konieczności sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
  • imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane np. przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, sąd, prokuraturę czy policję (§ 3 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...).

Niedotrzymanie terminu, w którym pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, można usprawiedliwić jedynie szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie tego obowiązku. Taką okolicznością może być zdarzenie losowe czy obłożna choroba pracownika, który nie może poinformować o nieobecności za pośrednictwem innych domowników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK