| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Pracownik zachorował i ustnie przekazał informację, że przebywa w szpitalu. Jego pobyt w szpitalu rozpoczął się 20 maja br. i twa nieprzerwanie do chwili obecnej. Czy na podstawie ustnej informacji pracownika o pobycie w szpitalu możemy wypłacić mu świadczenie za okres choroby?

Ustna informacja o pobycie w szpitalu jest wystarczająca do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, ale nie uprawnia pracodawcy do wypłaty świadczeń chorobowych. Aby udokumentować prawo do świadczenia chorobowego, pracownik powinien przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy i pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, wystawione na druku ZUS ZLA nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu dłużej niż 14 dni, powinien zwrócić się do lekarza o wystawienie mu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA po upływie każdych kolejnych 14 dni w celu umożliwienia wypłaty świadczenia za czas choroby.

WAŻNE!

W razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu zwolnienie lekarskie może być wystawione przed dniem wypisu ze szpitala w celu umożliwienia wypłaty świadczenia za czas choroby.

Płatnik składek ma obowiązek wypłacić zasiłek chorobowy w terminie 30 dni od złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Termin ten biegnie od dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA, a nie od dnia ustnego poinformowania pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności pracownika.

Ponadto przepisy nakładają na pracownika obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, aby nie było konsekwencji w postaci obniżenia wysokości zasiłku za okres choroby.

Podstawa prawna

  • § 4 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.),
  • § 2 ust. 2, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 53, art. 62 ust. 1 § 1, art. 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria zajmuje się obsługą prawną firm i osób prywatnych, a w szczególności windykacją należności i dochodzeniem odszkodowań powypadkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »