| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

ZUS nie ma prawa do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przykład

Mariola S. zaszła w ciążę. Chcąc uzyskać zasiłek macierzyński, wpisała się do ewidencji działalności gospodarczej jako osoba prowadząca zakład krawiecki, po czym zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, opłacając składkę od zadeklarowanej podstawy w kwocie 6000 złotych. Kiedy zażądała wypłaty zasiłku chorobowego, a potem zasiłku macierzyńskiego, ZUS przeprowadził kontrolę i ustalił, że: nie dysponowała nigdy lokalem umożliwiającym prowadzenie zakładu krawieckiego, nie miała urządzeń potrzebnych do prowadzenia działalności oraz wystawiane przez nią faktury albo dotyczyły usług nigdy niewykonanych albo drobnych napraw odzieży członków swojej rodziny. ZUS wykazał w ten sposób, że żądane zasiłki jej się nie należą, gdyż w rzeczywistości nie prowadziła działalności gospodarczej i odmówił wypłaty świadczeń.

Niedopuszczalność obniżenia podstawy świadczenia

ZUS nie jest natomiast uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (uchwała SN z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10). Ziszczenie się ryzyka ubezpieczeniowego (np. w postaci urodzenia dziecka) oraz spełnienie przez ubezpieczonego innych przesłanek (np. złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego) powoduje, że ubezpieczony (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą) ma do ZUS roszczenie o wypłatę świadczenia, ZUS zaś ma bezwarunkowy obowiązek spełnienia tego świadczenia.

Przykład

Maria D. prowadzi działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Zadeklarowała przychód wielkości 6000 złotych i od tej kwoty odprowadzała składki. Kiedy zaszła w ciążę, otrzymała zwolnienie lekarskie i zażądała wypłaty zasiłku chorobowego, liczonego od podstawy uwzględniającej zadeklarowany przez nią przychód. ZUS odmówił wypłaty świadczenia w żądanej wysokości, wskazując, że wystąpiła rażąca różnica pomiędzy sumą odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne przez Marię D. a wysokością żądanych świadczeń. Z tego powodu ZUS obniżył wielkość wypłaconych Marii D. zasiłków do kwoty liczonej od minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą.

Takie postępowanie ZUS jest niedopuszczalne. Za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy przyjąć zadeklarowaną kwotę 6000 zł.

Wysokość świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie zależy od uznania organu ubezpieczeń społecznych. ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenia w takiej wysokości, jaka wynika z przepisów ustaw, które to nie przewidują możliwości obniżenia np. zasiłku chorobowego ze względu na to, że w ocenie organu ubezpieczeń żądane świadczenie jest „nienależnie wysokie”, bądź że kwota, jaką należy wypłacić, jest „zawyżona” czy „niesprawiedliwa”.

Podstawa prawna:

  • art. 14, art. 18 ust. 8 oraz art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 2, art. 36 ust. 2, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10, OSNP 2010/21–22/267).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK