| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak uwzględnić premię w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli przysługuje za pierwszy niepełny kwartał zatrudnienia

Jak uwzględnić premię w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli przysługuje za pierwszy niepełny kwartał zatrudnienia

Pracownik jest zatrudniony od 4 stycznia 2007 r. W kwietniu 2007 r. zachorował. Otrzymuje stałe wynagrodzenie oraz premię kwartalną, która wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby i zasiłków. Wypłaciliśmy pracownikom już premię za pierwszy kwartał. Czy pracownikowi zatrudnionemu od 4 stycznia powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego premię za pierwszy kwartał? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

RADA
Wypłaconą premię za pierwszy kwartał 2007 r. należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Pracownik został zatrudniony od 4 stycznia 2007 r., dlatego do podstawy wymiaru należy wliczyć wynagrodzenie za pracę od lutego do marca br. oraz części premii kwartalnej za pełne miesiące zatrudnienia, tj. luty i marzec 2007 r.

UZASADNIENIE
Jeżeli pracownik zachorował zanim przepracował 12 miesięcy kalendarzowych, to do podstawy wymiaru wlicza się wynagrodzenie za pełne miesiące zatrudnienia. Państwa pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca kalendarzowego, tj. od 4 stycznia 2007 r., dlatego podstawę wymiaru należy ustalić z wynagrodzenia, które otrzymał w lutym i marcu br. Z podstawy wymiaru w tym przypadku zostanie wyłączony styczeń, ponieważ jest to pierwszy niepełny miesiąc zatrudnienia.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagrodzeniu nie przewidują zmniejszenia ich za okres pobierania zasiłku. Zasady wliczania do podstawy wymiaru premii kwartalnych są takie same jak wynagrodzenia za pracę. Dlatego premii za pierwszy niepełny miesiąc zatrudnienia nie należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Premie, które przysługują za okresy kwartalne, wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W przypadku gdy pracownik pracuje krócej, przyjmuje się premie w proporcji należnej za pełne miesiące pracy.
Gdyby jednak pracownik został zatrudniony np. w grudniu 2006 r., a zachorował przed uzyskaniem premii za I kwartał 2007 r., to do podstawy wymiaru należałoby wliczyć premię za grudzień 2006 r., nawet gdyby był to pierwszy niepełny miesiąc zatrudnienia.

Przykład:
Pracownik jest zatrudniony od 8 grudnia 2006 r. Zachorował 30 marca. Premię za pracę w IV kwartale 2006 r. otrzymał proporcjonalnie do przepracowanego czasu, tzn. za okres od 8 do 31 grudnia 2006 r. W takim przypadku do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika należy wliczyć premię kwartalną, którą pracownik otrzymał za pracę w grudniu 2006 r., uzupełnioną do kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby był zatrudniony przez cały grudzień 2006 r.


Podstawa prawna:
• art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 38 ust. 2 pkt 2, art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »