| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku dodatek stażowy

Czy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku dodatek stażowy

Pracownik oprócz stałego wynagrodzenia otrzymuje dodatek stażowy. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2007 r. miał też prawo do dodatku specjalnego. Czy obliczając mu zasiłek chorobowy za okres od 1 do 8 czerwca muszę uwzględnić te dodatki?

RADA 
Nie. Dodatki te nie wejdą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.


UZASADNIENIE

Aby wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku, należy przyjąć wynagrodzenie zasadnicze za okres od czerwca 2006 r. do końca maja 2007 r.

Dodatek stażowy nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku ponieważ nie jest pomniejszany za czas absencji chorobowej. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

Natomiast dodatek specjalny nie może być wliczony do podstawy wymiaru gdyż składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. W opisanej sytuacji dodatek przysługiwał od stycznia do kwietnia, a niezdolność do pracy powstała w czerwcu.



Podstawa prawna:

  • art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »