| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy każde zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA może stanowić podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego

Czy każde zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA może stanowić podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego

Pracownik dostarczył do zakładu pracy zwolnienie lekarskie od lekarza pediatry. Nie ma tam wpisanego kodu pokrewieństwa osoby, nad którą sprawował opiekę. Skąd mamy wiedzieć, czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Czy na tej podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy, czy na podstawie tak wystawionego zwolnienia powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

RADA
Jeżeli pracownik nie uzupełni zwolnienia lekarskiego o kod pokrewieństwa i datę urodzenia osoby, nad którą sprawował opiekę, to na podstawie tego zwolnienia mogą Państwo wypłacić pracownikowi tylko zasiłek chorobowy. Nie ma przeszkód, aby zwolnienie od pracy z powodu choroby pracownika wystawił lekarz pediatra.

UZASADNIENIE

Okoliczność, czy zaświadczenie lekarskie dotyczy choroby Państwa pracownika czy sprawowania przez niego opieki nad chorym członkiem rodziny, musi wyjaśnić sam pracownik. Powinien powiedzieć Państwu, czy zwolnienie zostało wystawione np. na dziecko.

Jeżeli na przedłożonym zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy jest wpisana data urodzenia osoby, nad którą pracownik sprawował opiekę, a brakuje kodu pokrewieństwa, to lekarz wystawiający to zaświadczenie musi uzupełnić ten brak, mimo że pracownik dodatkowo złoży wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego.

WAŻNE!
Tylko prawidłowo wystawione zwolnienie lekarskie jest podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego.
Gdyby zwolnienie lekarskie dotyczyło choroby pracownika, to na zwolnieniu tym nie powinien być wpisany ani kod pokrewieństwa, ani data urodzenia osoby pozostającej pod opieką pracownika. Gdyby okazało się, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione w związku z chorobą pracownika, to jest ono podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego.

Zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz, lekarz stomatolog lub felczer, bez względu na posiadaną specjalizację. Nie został wskazany określony krąg lekarzy, którzy mają prawo wystawić zwolnienie lekarskie dorosłej osobie albo pracownikowi w związku z chorobą dziecka.

Dlatego nie ma przeszkód, aby zwolnienie lekarskie w związku z chorobą pracownika wystawił lekarz pediatra. Na tej podstawie zakład pracy lub ZUS wypłaca wynagrodzenie i zasiłek chorobowy.


Podstawa prawna:

  • art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 2 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »