| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości dowodem stwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.


Jeżeli w wyniku kontroli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie zostało sfałszowane, zakład pracy powinien wystąpić do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.

Kontrola formalna polega również na sprawdzeniu, czy zaświadczenie zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. W razie podejrzenia, że zostało ono wydane niezgodnie ze stosownymi przepisami, zakład pracy powinien wystąpić o wyjaśnienie sprawy do właściwej jednostki terenowej ZUS.

Wcześniejsza data ustania niezdolności

Występują przypadki, gdy po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim.

Wówczas zaświadczenie lekarskie traci ważność za okres od tej daty. Lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie na druku ZUS ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, wydanym w myśl art. 229 § 4 k.p.

Po otrzymaniu od lekarza orzecznika oryginału ww. zaświadczenia pracownik obowiązany jest doręczyć go pracodawcy, który otrzymuje również kopię decyzji o braku prawa do zasiłku chorobowego za zakwestionowany okres.

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK