| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1 listopada 2010 r. Od marca 2011 r. rozpocząłem prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy powinienem zgłosić się z tego tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Czy mogę przedstawić swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie i w dalszym ciągu prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności gospodarczej w razie stwierdzonej niezdolności do pracy (ZUS ZLA) może być uznane przez ZUS za wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem i skutkować utratą prawa do świadczenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej zależy od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym dobrowolnie lub obowiązkowo. Obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym są objęte m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe jest, co do zasady, dobrowolne. Jednak do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić tylko te osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

W przypadku gdy osoba jest objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu umowy o pracę, to z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ubezpieczenia te są dla niej, co do zasady, dobrowolne. Taka osoba nie spełnia wówczas warunków do objęcia jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W takiej sytuacji, gdy osoba jest jednocześnie zatrudniona i prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, może uzyskać prawo do zasiłku chorobowego jedynie z tytułu zatrudnienia.

WAŻNE!

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić osoba, która obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jest objęty pracownik, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wówczas ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla takiej osoby obowiązkowe również z działalności, co oznacza, że może ona przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK