| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak należy obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy, który otrzymał tylko część wynagrodzenia za umowę zlecenia

Jak należy obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy, który otrzymał tylko część wynagrodzenia za umowę zlecenia

Nasza firma zawarła umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 kwietnia 2011 r. Za zleconą pracę zleceniobiorca miał otrzymać 4000 zł płatne po kolejnych etapach pracy. Za okres od 1 do 9 marca 2011 r. otrzymał 300 zł, a za okres od 10 do 17 marca 2011 r. 250 zł. Zleceniobiorca 18 marca br. zachorował. Posiada 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Jak należy obliczyć dla niego zasiłek chorobowy?

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest kwota przychodu określona w umowie, przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia. Podstawy tej nie stanowi kwota faktycznego przychodu uzyskanego w marcu 2011 r.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do 90-dniowego okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne, pod warunkiem że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Jeżeli niezdolność do pracy osoby wykonującej umowę zlecenia, dla której odpłatność za wykonanie umowy została określona kwotowo, powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota przychodu określona w umowie, przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia, po odliczeniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. kwoty równej 13,71% podstawy wymiaru (art. 49 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego Państwa zleceniobiorcy powinna stanowić kwota przychodu przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia po odliczeniu składek finansowanych przez ubezpieczonego:

  • 4000 zł : 61 dni (liczba dni trwania umowy) = 65,57 zł (dniówka),
  • 65,57 zł x 31 (liczba dni trwania umowy w marcu 2011 r.) = 2032,67 zł,
  • 2032,67 zł – (2032,67 zł x 13,71%) = 1753,99 zł – podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm).

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU21
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem Infor.pl »