| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego

Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego

W tym roku po raz pierwszy firma, w której prowadzę sprawy płacowe, musi obliczać i wypłacać pracownikom zasiłki. Wiem, że za realizację tych wypłat mogę odliczyć w deklaracji ZUS DRA kwotę na wynagrodzenie dla płatnika. W lutym br. wypłacę zasiłek chorobowy pracownikowi, który pod koniec stycznia miał wypadek przy pracy. W jaki sposób i w jakiej wysokości mogę odliczyć to wynagrodzenie w deklaracji?

Aby program Płatnik policzył kwotę wynagrodzenia należnego płatnikowi od wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, należy:

  • poprawnie wypełnić raport ZUS RSA z podaną kwotą zasiłku z ubezpieczenia chorobowego,
  • wyliczyć deklarację ZUS DRA na podstawie raportów ZUS RSA, tj. kwota wypłaconego zasiłku powinna znaleźć się na ZUS DRA w polu 01 bloku V,
  • pole 02 w bloku V na deklaracji ZUS DRA powinno pozostać puste (bez wartości). Po wybraniu funkcji Wylicz program wyliczy pole Kwota wynagrodzenia należnego płatnikowi od wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 0,1% od kwoty z pola V.01, która jest przeniesiona z raportów ZUS RSA.

Kwotę wynagrodzenia należnego płatnikowi od wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego można również wprowadzić ręcznie, ale nie jest to rozwiązanie prawidłowe.

Pobieranie wynagrodzenia za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nie jest obowiązkowe. Płatnik składek może z niego zrezygnować w każdym czasie.

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 153, poz. 1005).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »