| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Zawarliśmy z kobietą umowę zlecenia na okres od 15 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2011 r. z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 500 zł. Do 31 stycznia 2011 r. nie odprowadzaliśmy za nią składek na ubezpieczenie chorobowe, gdyż była zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem 2100 zł. Zleceniobiorczyni 29 grudnia 2010 r. miała wypadek samochodowy i otrzymała zwolnienie lekarskie od 29 grudnia 2010 r. do 24 lutego 2011 r. Od 1 lutego br. zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy osoba ta nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, czy powinna dalsze zwolnienia przedkładać do zakładu pracy, gdzie była zatrudniona na umowę o pracę? Jak ustalić wysokość świadczenia?

Za okres od 1 do 24 lutego br. ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie jako zleceniobiorca. Nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia, które ustało 31 stycznia 2011 r., gdyż jest zatrudniona na umowę zlecenia, stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia zawarta przez pracownicę z Państwa zakładem nie była jedynym tytułem do objęcia jej ubezpieczeniami społecznymi. Ponieważ równocześnie była ona zatrudniona na umowę o pracę i otrzymywała wynagrodzenie miesięczne w kwocie wyższej niż minimalne wynagrodzenie, w okresie zatrudnienia podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Natomiast z tytułu umowy zlecenia mogła być objęta dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na swój wniosek. Nie mogła jednak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ taka możliwość przysługuje, jeżeli ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe.

W tej sytuacji w okresie niezdolności do pracy trwającej w czasie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osoba ta miała prawo do zasiłku chorobowego tylko z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Po rozwiązaniu umowy o pracę, od 1 lutego br., umowa zlecenia stała się jedynym tytułem do ubezpieczeń, dlatego ubezpieczenia emerytalne i rentowe stały się ubezpieczeniami obowiązkowymi, a zleceniobiorczyni mogła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. W konsekwencji uzyskała prawo do zasiłku chorobowego jako zleceniobiorca.

Ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, mimo że niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, któremu podlegała jako pracownik. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bowiem także wtedy, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i w okresie tej niezdolności do pracy nastąpiła zmiana tytułu ubezpieczenia chorobowego – ale pod warunkiem, że w dniu powstania niezdolności do pracy ubezpieczony miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń (np. z tytułu stosunku pracy do ubezpieczeń obowiązkowych, a z tytułu umowy zlecenia do ubezpieczeń dobrowolnych), lecz podlegał ubezpieczeniu tylko z jednego tytułu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK