| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Zawarliśmy z kobietą umowę zlecenia na okres od 15 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2011 r. z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 500 zł. Do 31 stycznia 2011 r. nie odprowadzaliśmy za nią składek na ubezpieczenie chorobowe, gdyż była zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem 2100 zł. Zleceniobiorczyni 29 grudnia 2010 r. miała wypadek samochodowy i otrzymała zwolnienie lekarskie od 29 grudnia 2010 r. do 24 lutego 2011 r. Od 1 lutego br. zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy osoba ta nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, czy powinna dalsze zwolnienia przedkładać do zakładu pracy, gdzie była zatrudniona na umowę o pracę? Jak ustalić wysokość świadczenia?

WAŻNE!

Zleceniobiorca, który po ustaniu zatrudnienia na umowę o pracę kontynuuje pracę na zlecenie, ale nie przystępuje do ubezpieczenia chorobowego, nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego.

Dodatkowym warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest posiadanie wymaganego okresu wyczekiwania, tj. okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, który dla zleceniobiorców wynosi 90 dni. Zleceniobiorczyni ten warunek spełnia, gdyż do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, należy wliczyć okres ubezpieczenia, któremu podlegała z tytułu zatrudnienia z uwagi na to, że między okresami ubezpieczenia nie było przerwy.

W związku z tym, że niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowiła kwota określona w umowie zlecenia, przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia chorobowego. Od kwoty brutto przysługującego przychodu określonego w umowie należy odliczyć składki w części finansowanej przez ubezpieczonego w łącznej kwocie 13,71% przychodu, tj. 68,55 zł (500 zł x 13,71%).

Osoba ta nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia z umowy o pracę, która została rozwiązana, gdyż w dalszym ciągu jest zatrudniona na umowę zlecenia zapewniającą ochronę z tytułu choroby. Wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia zapewnia w tym przypadku prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

WAŻNE!

Jeżeli w okresie nieprzerwanej niezdolności do pracy nastąpi zmiana tytułu do ubezpieczenia chorobowego, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pod warunkiem, że w dniu powstania tej niezdolności ubezpieczony miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń.

Podstawa prawna

  • art. 1–4, art. 6, art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 49 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 9 pkt 1 i pkt 1a, art. 11, art. 13, art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »