| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy ustalone z 1/2 etatu, tj. od stycznia do listopada 2010 r. Zmiana wymiaru czasu pracy od 1 stycznia br. ma miejsce w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego, dlatego nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego zamiast korzystać z tego urlopu może wystąpić do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy. Wymiar może obniżyć maksymalnie do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Państwa pracownica skorzystała z tej możliwości i pracowała w obniżonym wymiarze czasu pracy do 1/2 etatu od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jednak w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy z pełnych miesięcy kalendarzowych przypadających przed miesiącem, w którym nastąpiło zachorowanie – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w okresie ostatnich 12 miesięcy,
  • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w tym miesiącu.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownicy od 20 grudnia 2010 r. przyjęli Państwo przeciętne miesięczne wynagrodzenie z obniżonego wymiaru czasu pracy, tj. od stycznia do grudnia 2010 r. W tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy na pełny etat od 1 stycznia 2011 r. nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nowy wymiar czasu pracy zaczął obowiązywać pracownicę w trakcie choroby, dlatego zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego nie ma wpływu na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za cały nieprzerwany okres.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK