| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wartość świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji świąt uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Czy wartość świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji świąt uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W okresie świątecznym nasi pracownicy otrzymują finansowane przez zakład pracy paczki świąteczne, bony towarowe na zakup artykułów spożywczych oraz jednorazową premię świąteczną w kwocie 500 zł. Pracownicy otrzymali te świadczenia w grudniu 2010 r. Jedna z pracownic rozchorowała się w styczniu 2011 r. i przedłożyła zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (ZUS ZLA) obejmujące okres od 10 do 25 stycznia 2011 r. Czy wartość przyznanych jej świadczeń z okazji świąt należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego w styczniu 2011 r.?

Jeżeli paczki świąteczne, bony towarowe i nagroda zostały przyznane niezależnie od oceny pracy pracownicy, a na ich przyznanie nie miał wpływu okres pobierania zasiłku, to wartości tych świadczeń nie należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nawet wówczas, gdy została naliczona od nich składka na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli wysokość któregoś świadczenia – np. nagrody – była powiązana z wynikami pracy pracownicy, należy je uwzględnić w obliczeniach pod warunkiem, że została od niego opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru zasiłku jest przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (czyli 13,71% podstawy wymiaru – jeżeli pracownik nie przekroczył rocznej podstawy wymiaru składek). Zatem podstawowym warunkiem, od którego jest uzależnione uwzględnianie różnego rodzaju wypłat i świadczeń w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, jest to, czy dane świadczenie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i czy została od niego naliczona składka na ubezpieczenie chorobowe.

Paczki świąteczne i bony towarowe pracodawca może finansować ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo ze środków obrotowych pracodawcy.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs powinny być uzależnione od kryterium socjalnego, a mianowicie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Jeżeli paczki oraz bony towarowe zostały sfinansowane ze środków zfśs i jeżeli zostały przyznane pracownikom z uwzględnieniem kryterium socjalnego, to ich wartość nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego). Takich świadczeń nie można uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, zarówno należnego w okresie zatrudnienia, jak i po ustaniu zatrudnienia.

WAŻNE!

Ustalając podstawę wymiaru zasiłków należy pomijać wszystkie świadczenia, od których nie została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe.

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »