| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wartość świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji świąt uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Czy wartość świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji świąt uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W okresie świątecznym nasi pracownicy otrzymują finansowane przez zakład pracy paczki świąteczne, bony towarowe na zakup artykułów spożywczych oraz jednorazową premię świąteczną w kwocie 500 zł. Pracownicy otrzymali te świadczenia w grudniu 2010 r. Jedna z pracownic rozchorowała się w styczniu 2011 r. i przedłożyła zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (ZUS ZLA) obejmujące okres od 10 do 25 stycznia 2011 r. Czy wartość przyznanych jej świadczeń z okazji świąt należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego w styczniu 2011 r.?

Jeżeli natomiast paczki i bony towarowe zostały sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, to ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek ZUS, w tym składki na ubezpieczenie chorobowe. W tym przypadku możliwość wliczenia ich wartości do podstawy wymiaru zasiłku (należnego za okres zatrudnienia) zależy od zasad przyznawania paczek i bonów określonych przez pracodawcę. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem takich składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę nie ma wpływu okres pobierania zasiłku (gdy mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Może to dotyczyć m.in. takich świadczeń, jak bony, paczki świąteczne czy wypłaty w gotówce przyznawane wszystkim pracownikom lub grupom pracowników w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika określonej w umowie o pracę z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.

Jeżeli zatem sfinansowali Państwo paczki i bony ze środków obrotowych, ale ich wartość nie była zależna od oceny pracy pracownika ani od ewentualnych okresów pobierania przez niego zasiłku, to wartości tych świadczeń nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres zatrudnienia. Takie składniki wynagrodzenia mogą zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku jedynie wówczas, gdy zasiłek przysługuje za okres po ustaniu zatrudnienia.

WAŻNE!

Składniki wynagrodzenia, od których została naliczona składka na ubezpieczenie chorobowe, a których pracodawca nie uwzględnia w podstawie zasiłku, należy wykazywać w ZUS Z-3, ponieważ stanowią podstawę wymiaru zasiłku należnego po ustaniu zatrudnienia.

Podobna sytuacja dotyczy nagrody świątecznej. Nagroda świąteczna stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, jednak jej uwzględnienie w podstawie wymiaru zasiłku dodatkowo zależy od zasad jej przyznawania i wypłaty określonych przez pracodawcę. Jeżeli wszyscy pracownicy lub odpowiednia grupa pracowników otrzymują nagrody w jednakowej wysokości (lub nagrody są ustalane według jednakowego wskaźnika procentowego w stosunku do ich płacy), takiej nagrody nie można uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Należy bowiem uznać, że przy przyznawaniu nagrody nie była brana pod uwagę ocena pracy pracownika, a na przyznanie i wysokość tej nagrody nie miał wpływu okres pobierania przez niego zasiłków. Taka nagroda zostanie jednak uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku przez ZUS w sytuacji, gdyby pracownica uzyskała prawo do zasiłku za okres po ustaniu zatrudnienia.

Jeśli jednak nagroda została przyznana na podstawie oceny pracy pracownika z uwzględnieniem absencji chorobowych, to wówczas powinni ją Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub do podstawy wymiaru innych zasiłków należnych pracownikowi w okresie zatrudnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 3 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracownik na zwolnieniu chorobowym ma prawo do zasiłku obliczanego od wysokości jego dotychczasowego wynagrodzenia. Wlicza się do niego także premię regulaminową, ale pod warunkiem że jest zawieszana lub zmniejszana w czasie choroby. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2007 r., I UK 312/06, M.P.Pr. 2007/9/448)
reklama

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »