| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wartość świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji świąt uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Czy wartość świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji świąt uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W okresie świątecznym nasi pracownicy otrzymują finansowane przez zakład pracy paczki świąteczne, bony towarowe na zakup artykułów spożywczych oraz jednorazową premię świąteczną w kwocie 500 zł. Pracownicy otrzymali te świadczenia w grudniu 2010 r. Jedna z pracownic rozchorowała się w styczniu 2011 r. i przedłożyła zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy (ZUS ZLA) obejmujące okres od 10 do 25 stycznia 2011 r. Czy wartość przyznanych jej świadczeń z okazji świąt należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego w styczniu 2011 r.?

Jeżeli natomiast paczki i bony towarowe zostały sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, to ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek ZUS, w tym składki na ubezpieczenie chorobowe. W tym przypadku możliwość wliczenia ich wartości do podstawy wymiaru zasiłku (należnego za okres zatrudnienia) zależy od zasad przyznawania paczek i bonów określonych przez pracodawcę. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem takich składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę nie ma wpływu okres pobierania zasiłku (gdy mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Może to dotyczyć m.in. takich świadczeń, jak bony, paczki świąteczne czy wypłaty w gotówce przyznawane wszystkim pracownikom lub grupom pracowników w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika określonej w umowie o pracę z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.

Jeżeli zatem sfinansowali Państwo paczki i bony ze środków obrotowych, ale ich wartość nie była zależna od oceny pracy pracownika ani od ewentualnych okresów pobierania przez niego zasiłku, to wartości tych świadczeń nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres zatrudnienia. Takie składniki wynagrodzenia mogą zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku jedynie wówczas, gdy zasiłek przysługuje za okres po ustaniu zatrudnienia.

WAŻNE!

Składniki wynagrodzenia, od których została naliczona składka na ubezpieczenie chorobowe, a których pracodawca nie uwzględnia w podstawie zasiłku, należy wykazywać w ZUS Z-3, ponieważ stanowią podstawę wymiaru zasiłku należnego po ustaniu zatrudnienia.

Podobna sytuacja dotyczy nagrody świątecznej. Nagroda świąteczna stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, jednak jej uwzględnienie w podstawie wymiaru zasiłku dodatkowo zależy od zasad jej przyznawania i wypłaty określonych przez pracodawcę. Jeżeli wszyscy pracownicy lub odpowiednia grupa pracowników otrzymują nagrody w jednakowej wysokości (lub nagrody są ustalane według jednakowego wskaźnika procentowego w stosunku do ich płacy), takiej nagrody nie można uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Należy bowiem uznać, że przy przyznawaniu nagrody nie była brana pod uwagę ocena pracy pracownika, a na przyznanie i wysokość tej nagrody nie miał wpływu okres pobierania przez niego zasiłków. Taka nagroda zostanie jednak uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku przez ZUS w sytuacji, gdyby pracownica uzyskała prawo do zasiłku za okres po ustaniu zatrudnienia.

Jeśli jednak nagroda została przyznana na podstawie oceny pracy pracownika z uwzględnieniem absencji chorobowych, to wówczas powinni ją Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub do podstawy wymiaru innych zasiłków należnych pracownikowi w okresie zatrudnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 3 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracownik na zwolnieniu chorobowym ma prawo do zasiłku obliczanego od wysokości jego dotychczasowego wynagrodzenia. Wlicza się do niego także premię regulaminową, ale pod warunkiem że jest zawieszana lub zmniejszana w czasie choroby. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2007 r., I UK 312/06, M.P.Pr. 2007/9/448)

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK