| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

W styczniu 2011 r. nasza pracownica przyjęła na wychowanie dwoje dzieci w wieku 2 i 6 lat. Jednocześnie złożyła w sądzie opiekuńczym wniosek o ich przysposobienie, a w firmie – wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński?

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego od dnia złożenia w sądzie wniosku o przysposobienie dzieci. Okres przysługującego jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz wypłaty zasiłku macierzyńskiego wynosi 31 tygodni (217 dni).

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Ma do niego prawo m.in. osoba, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie wykorzystywania urlopu wychowawczego przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia:

  • i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia albo
  • przyjęła je na wychowanie w ramach rodziny zastępczej – z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem (art. 29 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy zasiłkowej).

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu zależy od liczby dzieci jednocześnie przyjętych na wychowanie:

  • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
  • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
  • 33 tygodni (231 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
  • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
  • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci (art. 183 § 1 Kodeksu pracy).

Istotne jest przy tym, że minimalny okres wypłaty zasiłku z tytułu przysposobienia dziecka wynosi 9 tygodni. Zatem zasiłek jest wypłacany minimum przez 63 dni, nawet jeśli w tym czasie dziecko ukończy wiek odpowiednio 7 lub 10 lat (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »