| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Pracownica z powodu urazu kręgosłupa była niezdolna do pracy od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. oraz od 3 listopada do 28 grudnia 2010 r. Ponownie zachorowała 10 stycznia 2011 r., ale tym razem ma zapalenie płuc. Czy za cały okres tej niezdolności do pracy ma prawo do świadczenia, czy tylko za 3 dni, tj. do wyczerpania okresu zasiłkowego?

Ponieważ często zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia od różnych lekarzy, pracodawca może mieć wątpliwości, czy nowy lekarz wpisał kod A świadomie, czy miał wiedzę o poprzedniej chorobie pracownika. W takim przypadku pracodawca może zwrócić się do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Mimo że kolejna choroba wystąpiła po przerwie krótszej niż 60 dni, pracownicy w pierwszej kolejności będzie przysługiwać od 10 stycznia 2011 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, płatne ze środków pracodawcy przez okres 33 lub 14 dni (jeśli pracownica ukończyła 50. rok życia). Dopiero po wyczerpaniu tego okresu pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego. Okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy należy wliczać do okresu zasiłkowego, który rozpoczął się w związku z nową chorobą pracownicy, tj. 10 stycznia 2011 r.

Ponieważ przerwy między okresami, w jakich chorowała Państwa pracownica, są krótsze niż 3 miesiące kalendarzowe, wysokość wynagrodzenia chorobowego należnego jej od 10 stycznia 2011 r., należy naliczyć od tej samej podstawy wymiaru, od której została ustalona wysokość przysługujących jej świadczeń za okres choroby w maju 2010 r. Zatem podstawę wymiaru świadczenia będzie stanowiło wynagrodzenie za okres od maja 2009 r. do kwietnia 2010 r. (lub krótszego – jeśli pracownica była zatrudniona krócej).

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 43, art. 57 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 92 § 1, § 2 i § 4 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ManaGame.pl

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »