| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

Pracownik od 2 lat pracuje na 1/2 etatu ze stałą pensją w wysokości 660 zł, a od stycznia 2011 r. w wysokości 693 zł. W grudniu 2010 r. był przez 14 dni na zasiłku chorobowym (zwolnienie było wystawiane tylko na dni robocze), 6 dni na urlopie wypoczynkowym i jeden dzień pracował. Od 6 stycznia 2011 r. pracownik znowu jest na zwolnieniu lekarskim. Czy ponownie wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jeżeli tak, to z jakiego okresu?

W związku ze zwolnieniem lekarskim pracownika w styczniu 2011 r., powinni Państwo wyliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego z podstawy wymiaru ustalonej w grudniu 2010 r. Jednak podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo podwyższyć do kwoty minimalnej podstawy wymiaru z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika, czyli do kwoty 597,99 zł.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca wylicza na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Tak ustalona podstawa wymiaru nie może być niższa od najniższej podstawy wymiaru wyliczonej od minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Kwotę minimalnej podstawy wymiaru pracodawca oblicza proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika.

W 2010 r. minimalna podstawa wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosiła 1136,44 zł, zgodnie z wyliczeniem:

1317 zł x 13,71% = 180,56 zł,

1317 zł – 180,56 zł = 1136,44 zł.

Natomiast minimalna podstawa wymiaru świadczeń dla pracownika zatrudnionego w pierwszym roku pracy, w pełnym wymiarze czasu pracy, w 2010 r. wynosiła 909,15 zł, zgodnie z wyliczeniem:

1053,60 zł x 13,71% = 144,45 zł,

1053,60 zł – 144,45 zł = 909,15 zł.

Tak ustaloną gwarantowaną podstawę wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy pracodawca powinien wyliczyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Minimalna podstawa wymiaru w 2010 r. proporcjonalnie do etatu

@RY1@i65/2011/001/i65.2011.001.000.0022.001.jpg@RY2@

Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło. To oznacza, że zwiększyła się również minimalna podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego. Dlatego w przypadku pracownika, który otrzymuje niskie wynagrodzenie za pracę, pracodawca powinien ustalić podstawę wymiaru świadczenia i sprawdzić, czy jest ona co najmniej równa obowiązującej minimalnej podstawie wymiaru.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK