| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi w wysokości 100% podstawy wymiaru za cały okres niezdolności do pracy. Nie należy go obniżać w związku z pobytem w szpitalu.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy wypłacany w związku z niezdolnością do pracy wynikającą z ogólnego stanu zdrowia jest obniżany za okres pobytu w szpitalu i wynosi 70% podstawy wymiaru. Gdy jedno zaświadczenie lekarskie obejmuje zarówno pobyt w szpitalu, jak i okres niezdolności do pracy przypadający po wypisaniu ubezpieczonego ze szpitala, wówczas należy przyjąć, że pobyt w szpitalu przypada od pierwszego dnia okresu objętego zaświadczeniem lekarskim przez okres odpowiedni do liczby dni pobytu w szpitalu podanej w polu 11 druku ZUS ZLA (od 12 stycznia 2011 r. będzie to pole 15 zmienionego druku ZUS ZLA). Jeśli jednak za okres pobytu w szpitalu pracownik ma jeszcze prawo do wynagrodzenia za czas choroby, należy mu je wypłacić w wysokości 80% lub 100% podstawy jego wymiaru także za okres pobytu w szpitalu. W takim przypadku wynagrodzenie nie podlega obniżeniu. Jeżeli zatem pracownik przebywał w szpitalu i za część okresu orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a za część do zasiłku chorobowego, to obniżenie do 70% podstawy wymiaru dotyczy tylko okresu, za który przysługuje zasiłek chorobowy.

Powyższe zasady nie dotyczą jednak zasiłku chorobowego wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego. Za okres niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego (finansowanego przez pracodawcę), lecz ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (tj. od pierwszego dnia tego ubezpieczenia) i w wysokości 100% podstawy wymiaru za cały okres (art. 9 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy nie ulega obniżeniu do 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »