| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne potrącone z wynagrodzenia pracownika. W tym przypadku stosuje się odpowiednio zasady określone w rozdziale 8 ustawy zasiłkowej. Zatem podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalać na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż rok, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia (art. 36 ustawy zasiłkowej).

Dla pracownika, który wskutek wypadku przy pracy jest niezdolny do pracy od 12 listopada 2010 r., podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ustalić na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres od listopada 2009 r. do października 2010 r. Zasiłek ten należy wypłacić w wysokości 100% podstawy wymiaru za cały okres niezdolności do pracy, tj. od 12 listopada do 10 grudnia 2010 r.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należy pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego przysługującego u tego samego pracodawcy nie oblicza się na nowo, jeżeli w pobieraniu zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie także w przypadku:

  • gdy przed przerwą w niezdolności do pracy pracownik pobierał zasiłek z ubezpieczenia chorobowego (lub wynagrodzenie chorobowe), a po przerwie zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego,
  • nieprzerwanych okresów pobierania zasiłku z ubezpieczenia chorobowego (lub wynagrodzenia chorobowego) oraz zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego ulega obniżeniu o 25% w razie dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni od daty jego otrzymania. Zasiłek podlega obniżeniu za okres od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na zwolnieniu lekarskim do dnia dostarczenia zwolnienia włącznie (art. 7 ustawy wypadkowej w zw. z art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 6–26 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 7, art. 36–52, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 189, poz. 1270).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »