| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Dokumentem stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA przez lekarza upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Dodatkowo ubezpieczony musi złożyć wniosek o ten zasiłek na formularzu ZUS Z-15.

Druk ZUS Z-15 musi być składany przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem sytuacji, kiedy łącznie są spełnione warunki:

  • konieczność sprawowania opieki trwa nieprzerwanie,
  • opieka jest sprawowana nad tym samym dzieckiem lub tym samym członkiem rodziny,
  • nie zmieniły się okoliczności mające wpływ na ustalenie uprawnień do zasiłku, podane wcześniej we wniosku.

Osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy, składając wniosek oświadcza jednocześnie m.in., że podana przez nią liczba dni zasiłku opiekuńczego wykorzystana łącznie przez wszystkich członków rodziny jest zgodna z rzeczywistością. Jest to wystarczający dowód na ustalenie okoliczności umożliwiających przyznanie prawa do zasiłku.

Ustawa zasiłkowa nie przewiduje innej dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy. W związku z tym nie ma podstaw, aby uznać, że oświadczenie pracownicy o niewykorzystaniu zasiłku opiekuńczego przez małżonka, które złożyła we wniosku, jest niewystarczające lub niepełne. Dlatego nie można żądać, by pracownica przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża w celu dodatkowego potwierdzenia prawa do zasiłku opiekuńczego. Nie można również żądać innych dokumentów, które miałyby potwierdzać informacje podane we wniosku ZUS Z-15. Płatnik powinien natomiast sprawdzić, czy wniosek został poprawnie wypełniony i podpisany.

W razie powstania wątpliwości przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego płatnik może zwrócić się z wnioskiem do właściwego terytorialnie oddziału ZUS. Po ustaleniu uprawnień do zasiłku, ZUS wyda w tym zakresie wyjaśnienie lub stosowną decyzję (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 32 ust. 1 pkt 3, art. 33 ust. 1 pkt 1, art. 33 ust. 3, art. 34, art. 55, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »