| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Dokumentem stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA przez lekarza upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Dodatkowo ubezpieczony musi złożyć wniosek o ten zasiłek na formularzu ZUS Z-15.

Druk ZUS Z-15 musi być składany przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem sytuacji, kiedy łącznie są spełnione warunki:

  • konieczność sprawowania opieki trwa nieprzerwanie,
  • opieka jest sprawowana nad tym samym dzieckiem lub tym samym członkiem rodziny,
  • nie zmieniły się okoliczności mające wpływ na ustalenie uprawnień do zasiłku, podane wcześniej we wniosku.

Osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy, składając wniosek oświadcza jednocześnie m.in., że podana przez nią liczba dni zasiłku opiekuńczego wykorzystana łącznie przez wszystkich członków rodziny jest zgodna z rzeczywistością. Jest to wystarczający dowód na ustalenie okoliczności umożliwiających przyznanie prawa do zasiłku.

Ustawa zasiłkowa nie przewiduje innej dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy. W związku z tym nie ma podstaw, aby uznać, że oświadczenie pracownicy o niewykorzystaniu zasiłku opiekuńczego przez małżonka, które złożyła we wniosku, jest niewystarczające lub niepełne. Dlatego nie można żądać, by pracownica przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża w celu dodatkowego potwierdzenia prawa do zasiłku opiekuńczego. Nie można również żądać innych dokumentów, które miałyby potwierdzać informacje podane we wniosku ZUS Z-15. Płatnik powinien natomiast sprawdzić, czy wniosek został poprawnie wypełniony i podpisany.

W razie powstania wątpliwości przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego płatnik może zwrócić się z wnioskiem do właściwego terytorialnie oddziału ZUS. Po ustaleniu uprawnień do zasiłku, ZUS wyda w tym zakresie wyjaśnienie lub stosowną decyzję (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 32 ust. 1 pkt 3, art. 33 ust. 1 pkt 1, art. 33 ust. 3, art. 34, art. 55, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK