| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury

Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury

Osoba mająca prawo do emerytury nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i nie pobierała emerytury ze względu na jej zawieszenie (wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2010 r., I UK 41/10).

Inaczej orzekł sąd apelacyjny, który uwzględnił apelację ZUS i zmienił wyrok oddalając odwołanie Małgorzaty C. Tak samo orzekł Sąd Najwyższy oddalając z kolei skargę kasacyjną Małgorzaty C.

Sąd Najwyższy wskazał w uzasadnieniu, że osoby uprawnione do emerytury lub renty to osoby, które nabyły prawo do emerytury lub renty (prawo zostało potwierdzone decyzją ZUS). Zawieszenie wypłacania świadczenia nie pozbawia tej osoby prawa do świadczenia. Tym samym Małgorzata C. spełniała warunki z art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, aby być pozbawioną prawa do tego świadczenia.

Zdaniem Sądu Najwyższego Małgorzata C. musiała mieć świadomość, że występuje o nienależne świadczenie. We wniosku były wyraźne pytania o decyzje w sprawie emerytury i innych świadczeń. Jasne też było pouczenie zawarte we wniosku rehabilitacyjnym. W tej sytuacji świadczenie musi być zwrócone.

Wnioski

Uprawnienie do emerytury oznacza otrzymanie decyzji przyznającej wnioskującemu o emeryturę i ustalającej jej wysokość. Taka osoba nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była ubezpieczona w ZUS i lekarz orzecznik ustalił jej prawo do tego świadczenia. Bez znaczenia jest fakt, że taka osoba nie pobiera emerytury, np. w związku z jej zawieszeniem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK