| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku wypłacenia zaliczki na poczet premii

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku wypłacenia zaliczki na poczet premii

Pracownicy naszej firmy, poza wynagrodzeniem miesięcznym, są uprawnieni do premii miesięcznej. Premia jest pomniejszana proporcjonalnie za okres nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. W związku z powodzią i stratami, jakie ponieśliśmy z tego powodu, od maja do sierpnia br. wypłaciliśmy pracownikom premie miesięczne w formie zaliczki. Jak powinniśmy prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku w razie choroby pracowników?

Należy przy tym pamiętać, że podstawa wymiaru zasiłku przysługująca pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę składek w wysokości 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ustawy zasiłkowej). Gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, podstawa wymiaru należnego mu zasiłku nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia proporcjonalnego do etatu (po pomniejszeniu o 13,71%).

W związku z tym, jeżeli podstawa wymiaru świadczenia chorobowego ustalona przy uwzględnieniu wynagrodzenia za pracę i zaliczki na poczet premii okaże się niższa od najniższych podstaw wymiaru zasiłku, świadczenia chorobowe muszą zostać naliczone od najniższej obowiązującej obecnie podstawy wymiaru zasiłków, tj. dla pracownika zatrudnionego na pełny etat:

  • 909,15 zł – w pierwszym roku pracy (80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 1053,60 zł pomniejszone o 13,71%),
  • 1136,44 zł – od drugiego roku pracy (100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 1317 zł pomniejszone o 13,71%).

Jeśli pracownik w okresie pobierania zasiłku zachowuje prawo do składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, to podstawa wymiaru zasiłku wraz z tymi składnikami nie może być niższa od kwoty najniższej podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 3 i ust. 4, art. 36, art. 41, art. 42 ust. 1, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 6 ust. 1–3 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »