| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

Świadczeniem bezpodstawnie wypłaconym jest świadczenie błędnie wypłacone z winy wypłacającego (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Mogą to być świadczenia wypłacone mimo braku uprawnień lub w zawyżonej wysokości, jeżeli pracownik lub zleceniobiorca nie był pouczony o okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczenia lub na jego wysokość. Jeśli pracodawca (zleceniodawca) rozliczy na poczet składek świadczenia wypłacone bezpodstawnie, ma zaległość wobec ZUS. W związku z tym musi:

  • złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące, „zerując” wypłacone świadczenia lub wykazując prawidłową niższą kwotę zasiłku (tj. imienne miesięczne raporty korygujące ZUS RSA oraz miesięczne deklaracje korygujące ZUS DRA za miesiące wypłaty zasiłku),
  • opłacić powstałą zaległość z tytułu składek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pobrania przez ubezpieczonego nienależnego świadczenia. Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

  • świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do jego pobierania,
  • świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która to świadczenie pobrała. Świadczenie powinno być zwrócone wraz z odsetkami w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego.

W sprawie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia ZUS wydaje decyzję. Ubezpieczony musi zwrócić nienależne świadczenie bezpośrednio do ZUS, nawet jeśli zasiłek był wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę). W takiej sytuacji płatnik składek nie ma obowiązku korygowania dokumentów rozliczeniowych w zakresie kwoty świadczenia rozliczonego na poczet składek na ubezpieczenia społeczne. Taka sytuacja miała również miejsce w Państwa przypadku.

Podstawa prawna

  • art. 46, art. 84 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 61 ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK