| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

Świadczeniem bezpodstawnie wypłaconym jest świadczenie błędnie wypłacone z winy wypłacającego (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Mogą to być świadczenia wypłacone mimo braku uprawnień lub w zawyżonej wysokości, jeżeli pracownik lub zleceniobiorca nie był pouczony o okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczenia lub na jego wysokość. Jeśli pracodawca (zleceniodawca) rozliczy na poczet składek świadczenia wypłacone bezpodstawnie, ma zaległość wobec ZUS. W związku z tym musi:

  • złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące, „zerując” wypłacone świadczenia lub wykazując prawidłową niższą kwotę zasiłku (tj. imienne miesięczne raporty korygujące ZUS RSA oraz miesięczne deklaracje korygujące ZUS DRA za miesiące wypłaty zasiłku),
  • opłacić powstałą zaległość z tytułu składek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pobrania przez ubezpieczonego nienależnego świadczenia. Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

  • świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do jego pobierania,
  • świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która to świadczenie pobrała. Świadczenie powinno być zwrócone wraz z odsetkami w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego.

W sprawie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia ZUS wydaje decyzję. Ubezpieczony musi zwrócić nienależne świadczenie bezpośrednio do ZUS, nawet jeśli zasiłek był wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę). W takiej sytuacji płatnik składek nie ma obowiązku korygowania dokumentów rozliczeniowych w zakresie kwoty świadczenia rozliczonego na poczet składek na ubezpieczenia społeczne. Taka sytuacja miała również miejsce w Państwa przypadku.

Podstawa prawna

  • art. 46, art. 84 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 61 ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK