| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak wliczać do podstawy wymiaru zasiłku premię kwartalną, gdy nastąpiła zmiana etatu

Jak wliczać do podstawy wymiaru zasiłku premię kwartalną, gdy nastąpiła zmiana etatu

Pracownik był zatrudniony do 31 marca 2010 r. w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 kwietnia 2010 r. świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W sierpniu br. pracownik przebywał 5 dni na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, gdy pracownik poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje także premię kwartalną, pomniejszaną za okresy pobierania zasiłków?

Podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić uwzględniając wynagrodzenie odpowiednie dla nowego wymiaru czasu pracy. Premię kwartalną należy wliczyć do podstawy zasiłku w wymiarze 1/3 premii za II kwartał, tj. za kwartał przypadający przed zachorowaniem, ale po zmianie etatu.

UZASADNIENIE

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalać biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Ta zasada ma zastosowanie, gdy zmiana etatu nastąpiła:

  • w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub
  • w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, z których wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru zasiłku (art. 40 ustawy zasiłkowej).

Jeśli jednak zmiana etatu nastąpiła w trakcie miesiąca, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy.

Oznacza to, że w razie zmiany etatu przed powstaniem niezdolności do pracy, podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić odpowiednio do nowego wymiaru czasu pracy, biorąc pod uwagę:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne przepracowane miesiące po zmianie etatu, poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub
  • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy, jeżeli zmiana etatu nastąpiła w miesiącu powstania niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Marta P. do 31 maja 2010 r. pracowała na pełny etat. Od 1 czerwca 2010 r. pracuje na 4/5 etatu. Pracownica zachorowała 10 sierpnia 2010 r. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za czerwiec i lipiec 2010 r. przysługujące z tytułu zatrudnienia w nowym wymiarze czasu pracy.

Zmiana wymiaru etatu ma również wpływ na sposób uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłków składników przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc, np. premii kwartalnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK