| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Pracownik miał w sierpniu br. wypadek przy pracy i jest na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu poprzedniego roku, z którego wynagrodzenie musimy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik ten przepracował 11 dni, przez 12 dni korzystał z zasiłku opiekuńczego (8 dni roboczych), a przez jeden dzień był nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia. Zgodnie z harmonogramem powinien przepracować 20 dni. Czy wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku za sierpień br.?

Gdy w tym samym miesiącu pracownik był nieobecny w pracy zarówno z przyczyn usprawiedliwionych, jak i nieusprawiedliwionych, wynagrodzenie osiągnięte przez niego za przepracowane dni robocze w tym miesiącu należy uzupełnić wyłącznie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie należy w liczbie dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu, uwzględniać dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Aby uzupełnić wynagrodzenie za taki miesiąc, należy:

  • podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni przez liczbę dni tej pracy,
  • wynik pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w danym miesiącu (liczbę dni pomniejszoną o dni nieobecności nieusprawiedliwionej).

Oznacza to, że wynagrodzenie za sierpień 2009 r. powinni Państwo uzupełnić zgodnie z poniższym przykładem.

PRZYKŁAD

W sierpniu 2009 r., za który wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną od 19 do 29 sierpnia (tj. 8 dni roboczych). 31 sierpnia ub.r. pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. W tym miesiącu pracownik przepracował 11 dni (z 20 dni obowiązujących go zgodnie z harmonogramem) i otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1900 zł, od którego zostały potrącone składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 260,49 zł. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Zachorował w lipcu 2010 r. Wynagrodzenie za sierpień 2009 r., które należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić następująco:

1900 zł (wynagrodzenie za czas przepracowany) – 260,49 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika) = 1639,51 zł,

1639,51 zł : 11 dni (dni robocze przepracowane) x 19 dni (dni robocze do przepracowania z wyłączeniem dni nieobecności nieusprawiedliwionej) = 2831,88 zł.

Podstawa prawna

  • art. 36–38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK