| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w razie nieusprawiedliwionej nieobecności

Pracownik miał w sierpniu br. wypadek przy pracy i jest na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu poprzedniego roku, z którego wynagrodzenie musimy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku, pracownik ten przepracował 11 dni, przez 12 dni korzystał z zasiłku opiekuńczego (8 dni roboczych), a przez jeden dzień był nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia. Zgodnie z harmonogramem powinien przepracować 20 dni. Czy wynagrodzenie za sierpień 2009 r. należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku za sierpień br.?

Gdy w tym samym miesiącu pracownik był nieobecny w pracy zarówno z przyczyn usprawiedliwionych, jak i nieusprawiedliwionych, wynagrodzenie osiągnięte przez niego za przepracowane dni robocze w tym miesiącu należy uzupełnić wyłącznie za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie należy w liczbie dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu, uwzględniać dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Aby uzupełnić wynagrodzenie za taki miesiąc, należy:

  • podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni przez liczbę dni tej pracy,
  • wynik pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w danym miesiącu (liczbę dni pomniejszoną o dni nieobecności nieusprawiedliwionej).

Oznacza to, że wynagrodzenie za sierpień 2009 r. powinni Państwo uzupełnić zgodnie z poniższym przykładem.

PRZYKŁAD

W sierpniu 2009 r., za który wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik był nieobecny w pracy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną od 19 do 29 sierpnia (tj. 8 dni roboczych). 31 sierpnia ub.r. pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. W tym miesiącu pracownik przepracował 11 dni (z 20 dni obowiązujących go zgodnie z harmonogramem) i otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1900 zł, od którego zostały potrącone składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 260,49 zł. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Zachorował w lipcu 2010 r. Wynagrodzenie za sierpień 2009 r., które należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić następująco:

1900 zł (wynagrodzenie za czas przepracowany) – 260,49 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika) = 1639,51 zł,

1639,51 zł : 11 dni (dni robocze przepracowane) x 19 dni (dni robocze do przepracowania z wyłączeniem dni nieobecności nieusprawiedliwionej) = 2831,88 zł.

Podstawa prawna

  • art. 36–38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »