| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Przebywam na urlopie wychowawczym. Za kilka dni urodzę drugie dziecko i przejdę na urlop macierzyński. W umowie o pracę mam wpisaną wysokość wynagrodzenia, które jest niższe od obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W jakiej wysokości będę miała wypłacany zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński będzie wypłacany w wysokości minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie może być niższa od wynagrodzenia minimalnego, wynoszącego w 2010 r. 1317 zł, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% wynagrodzenia. Jeżeli po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku będzie ona niższa od minimalnego wynagrodzenia, wówczas należy ją podnieść do 1136,44 zł (1317 zł pomniejszone o 13,71%).

Wynagrodzenie przyjmowane do celów obliczenia zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego to przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, przebywa na urlopie wychowawczym, wówczas do ustalenia tej podstawy przyjmuje się wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK