| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Zasiłek macierzyński w okresie urlopu wychowawczego

Przebywam na urlopie wychowawczym. Za kilka dni urodzę drugie dziecko i przejdę na urlop macierzyński. W umowie o pracę mam wpisaną wysokość wynagrodzenia, które jest niższe od obecnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W jakiej wysokości będę miała wypłacany zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński będzie wypłacany w wysokości minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie może być niższa od wynagrodzenia minimalnego, wynoszącego w 2010 r. 1317 zł, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% wynagrodzenia. Jeżeli po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku będzie ona niższa od minimalnego wynagrodzenia, wówczas należy ją podnieść do 1136,44 zł (1317 zł pomniejszone o 13,71%).

Wynagrodzenie przyjmowane do celów obliczenia zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego to przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik przez cały okres, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, przebywa na urlopie wychowawczym, wówczas do ustalenia tej podstawy przyjmuje się wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »