| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Jak należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, w  którym pracownik zachorował. Należy w niej uwzględnić również miesięczną premię uznaniową oraz premie kwartalne za ostatnie 4 kwartały. Wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, należy uzupełnić na zasadach uzupełniania składników zmiennych.

Pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną w kwocie 1400 zł zachorował w maju 2010 r. Oprócz wynagrodzenia za dany miesiąc pracownik otrzymuje miesięczną premię uznaniową, naliczaną procentowo od wynagrodzenia za czas przepracowany (od wynagrodzenia zasadniczego pomniejszonego o czas choroby oraz urlopu, a nie od sumy wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z umowy) oraz gwarantowaną premię kwartalną w wysokości 10% naliczaną od sumy wynagrodzenia za pracę, premii uznaniowej miesięcznej oraz wynagrodzenia za urlop (bez chorobowego). Pracownik uważa, że wypłaciliśmy mu zaniżone wynagrodzenie chorobowe, bo nie wliczaliśmy premii uznaniowej. Jak powinniśmy prawidłowo obliczyć postawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i na urlopie wypoczynkowym?

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2009 r. do kwietnia 2010 r. Należy w niej uwzględnić również miesięczną premię uznaniową oraz premie kwartalne za ostatnie 4 kwartały. Wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, należy uzupełnić na zasadach uzupełniania składników zmiennych.

Wynagrodzenie przyjmowane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku (czyli również wynagrodzenia chorobowego) to przychód pracownika, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres ostatnich 12 miesięcy przed zachorowaniem, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków pracownika (w łącznej wysokości 13,71%).

W podstawie wymiaru zasiłku nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia wypłacanych niezależnie od okresów absencji chorobowej, takich jak premie, nagrody czy dodatki, jeżeli są one wypłacane za czas niezdolności do pracy, a tym samym nie są pomniejszane za czas choroby (mimo że została od nich opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe). Jednak w sytuacji opisanej w pytaniu takie składniki wynagrodzenia nie występują. Premia miesięczna nazwana premią uznaniową ma w rzeczywistości charakter składnika roszczeniowego, bo jest wypłacana w określonym procencie liczonym od wynagrodzenia zasadniczego, czyli jej uznaniowość ogranicza się wyłącznie do określenia miesięcznej wysokości tej premii. Ponadto jest ona zależna od wynagrodzenia za dni przepracowane w trakcie miesiąca, co oznacza, że na jej wysokość wpływa absencja chorobowa.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK