| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Jak należy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, w  którym pracownik zachorował. Należy w niej uwzględnić również miesięczną premię uznaniową oraz premie kwartalne za ostatnie 4 kwartały. Wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, należy uzupełnić na zasadach uzupełniania składników zmiennych.

WAŻNE!
Licząc podstawę wymiaru zasiłku można pomijać jedynie te składniki wynagrodzenia, które nie są pomniejszane za czas absencji w pracy.

Ponieważ oprócz składników za okresy miesięczne pracownik otrzymuje również premie kwartalne, to należy je uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot tych premii wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy – tj. za I kwartał 2010 r. oraz za IV, III i II kwartał 2009 r. (art. 42 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Wynagrodzenie za urlop

Przy ustalaniu wysokości zasiłku dni urlopu wypoczynkowego należy traktować na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę. Tak samo jest z innymi dniami nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (z wyjątkiem absencji chorobowej). Oznacza to, że wynagrodzenie za urlop trzeba wliczać na zasadach wliczania wynagrodzenia za pracę i uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku sumując je z wynagrodzeniem za pracę.

Uzupełnianie wynagrodzenia

Ponieważ w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego (maj 2009 r. – kwiecień 2010 r.), wystąpiła usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu choroby, a w miesiącach tych nieobecności pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, wynagrodzenie za te miesiące należy uzupełnić (art. 38 ustawy zasiłkowej).

Należy pamiętać, że wysokość premii należy uzupełniać pod warunkiem, że jest ona proporcjonalnie zmniejszana za okres niezdolności do pracy. Tak jest zarówno w przypadku premii miesięcznej wypłacanej w Państwa firmie, jak i premii kwartalnej – wysokość obu premii zależy bowiem od wynagrodzenia przysługującego za czas przepracowany (z pominięciem absencji chorobowych). Gdyby premie były zmniejszane za czas niezdolności do pracy w inny sposób niż proporcjonalny, np. przez pomniejszenie procentowe bądź kwotowe, należałoby je wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku w wysokości faktycznie wypłaconej (pkt 164 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej zamieszczonego na stronie www.zus.pl).

Sposób uzupełnienia składnika wynagrodzenia zależy od tego, czy składnik ten jest stały czy zmienny:

  • wynagrodzenie stałe uzupełnia się przyjmując do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę – jest to metoda uzupełniania właściwa dla wynagrodzenia stałego, którą stosujemy do uzupełniania wynagrodzenia określonego stałą stawką miesięczną lub stawką godzinową,
  • wynagrodzenie zmienne uzupełnia się dzieląc wynagrodzenie osiągnięte przez pracownika za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i mnożąc przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym miesiącu – jeżeli przepracował choćby 1 dzień w tym miesiącu – jest to metoda uzupełniania właściwa dla wynagrodzenia zmiennego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK