| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

W omawianym przypadku, jeśli zachorował Pan w lipcu br., a składki opłaci do końca września, ZUS wypłaci Panu zasiłek chorobowy za ten okres w październiku. Nieopłacenie składek w podanym terminie, czyli do 30 września, spowoduje wyłączenie Pana z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zostaną opłacone składki. W konsekwencji utraci Pan prawo do zasiłku chorobowego za okres zwolnienia. Ponadto, począwszy od 1 października będą naliczane odsetki za zwłokę.

Jedynie w przypadku płatników, którzy chorują od pierwszego dnia miesiąca, a opłacą składki później niż 30 września br., ubezpieczenie chorobowe ustanie od dnia następującego po dniu, za który zasiłek został wypłacony (art. 14 ust. 2a ustawy systemowej).

Inaczej jest w przypadku pracowników ubiegających się o wypłatę zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy płatnik nie opłacił za nich w terminie należnych składek, np. z powodu trudnej sytuacji powstałej w wyniku powodzi. Nieopłacenie składek w terminie za tych ubezpieczonych nie ma wpływu na późniejszą wypłatę przez ZUS świadczeń w razie choroby i macierzyństwa dla tych osób (Informacja ZUS dostępna na stronie www.zus.pl).

W związku z tym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia tej niezdolności (pod warunkiem posiadania okresu wyczekiwania) i otrzyma świadczenia chorobowe w normalnym terminie, bez względu na zaległości płatnika w opłacaniu składek.

Również zleceniobiorcy nie utracą prawa do świadczeń chorobowych, podobnie jak pracownicy, niezależnie od terminu opłacenia składek za te osoby. Mimo że zarówno dla zleceniobiorców, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, nie są oni traktowani jednakowo w zakresie wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

WAŻNE!

Pracownicy i zleceniobiorcy mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych w normalnym terminie, bez względu na opóźnienia płatnika w opłacaniu składek.

Ustalenie przez ZUS nowego terminu płatności składek nie zwalnia płatnika z obowiązku składania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych i rozliczeniowych). Należy je składać na bieżąco, w terminach wskazanych w ustawie.

Z obowiązkiem przekazywania dokumentów do ZUS wiąże się również obowiązek wydawania ubezpieczonym informacji na drukach ZUS RMUA. W odniesieniu do powyższego, za kwiecień, maj i czerwiec br. płatnik jest również zobowiązany do ich wydania zachowując ustawowe terminy.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1–2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 11 ust. 2, art. 14 ust. 1–1a, ust. 2 pkt 2, ust. 2a, art. 36 i 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 36 ust. 1–2 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »