| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracownika zostało dokonane w ustawowym terminie. W związku z tym pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. W ZUS należy złożyć zwolnienie lekarskie, protokół powypadkowy oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

UZASADNIENIE

Pracownik za okres niezdolności do pracy spowodowany wypadkiem przy pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy niezależnie od tego, czy wykorzystał w danym roku kalendarzowym okres odpowiednio 14 lub 33 dni wypłaty wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu – tj. bez tzw. okresu wyczekiwania, czyli od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem.

Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA i protokół powypadkowy sporządzony przez pracodawcę. W związku z tym, że nie są Państwo uprawnieni do ustalania prawa i wypłaty zasiłku, dokumentację należy przekazać do ZUS. Dodatkowo należy przedłożyć zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3.

Na podstawie otrzymanej dokumentacji, w związku z krótkim okresem zatrudnienia pracownika, ZUS może podjąć decyzję o przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, tj. przeprowadzić kontrolę w zakresie zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Celem kontroli może być sprawdzenie prawidłowości zadań wykonywanych przez Państwa wobec ZUS, a w szczególności sprawdzenie terminów zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK