| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Pracownikom naszej spółki, obok stałego wynagrodzenia, wypłacamy również regularną miesięczną zmienną premię uznaniową. Ponadto od 1 marca 2010 r. opłacamy za pracowników abonament medyczny. Regulamin wynagradzania nie zawiera żadnych postanowień dotyczących wypłacania premii uznaniowej w okresie niezdolności do pracy. Abonament medyczny jest z kolei opłacany za okres zatrudnienia pracownika, bez względu na absencje. Jeden z naszych pracowników zachorował w lipcu br. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatkowe składniki wynagrodzenia, o których mowa wyżej?

Gdyby jednak premię uznaniową wypłacali Państwo również za okresy absencji chorobowej, to mimo braku regulacji płacowych w tym zakresie, takiej premii nie można byłoby przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku. Potwierdza to m.in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06, Dz.U. z 2008 r. Nr 119, poz. 771).

Jeśli premia jest zmniejszana za okres niezdolności do pracy, np. kwotowo, lub jeśli jest naliczana procentowo od wynagrodzenia zasadniczego należnego za okres faktycznie przepracowany, to należy ją uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Regulamin wynagradzania spółki stanowi, że pracownicy mają prawo do premii w wysokości od 5% do 30% płacy zasadniczej za czas faktycznie przepracowany. W czasie choroby premia jest liczona od proporcjonalnie zmniejszonej płacy zasadniczej, dlatego należy ją wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku (po ewentualnym uzupełnieniu za miesiące, za które pracownik nie otrzymał pełnego wynagrodzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Inaczej jest w przypadku abonamentu medycznego opłacanego za pracownika. Nie należy go wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, ponieważ jest to składnik wynagrodzenia przysługujący niezależnie od oceny pracy pracownika i bez względu na jego absencję chorobową. Zgodnie z pismem Departamentu Zasiłków ZUS z 22 października 2008 r. (nr 992800/6000/374/ 2008/SKu/10), nie należy uwzględniać składników, które nie są typowymi składnikami wynagrodzenia, ale do których pracownik ma prawo w związku z łączącym go stosunkiem pracy. Są to składniki, które nie zależą od oceny pracy pracownika, a absencja nie ma wpływu na prawo do nich.

Podstawa prawna:

  • art. 36, art. 41, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Podjęcie przez radę nadzorczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o przyznaniu premii członkom zarządu nie stanowi przesłanki nabycia prawa do tego świadczenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2005 r., III PK 11/05, OSNP 2005/23/374)
  • Uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie wysokości nagrody należy do zakresu swobodnego uznania zakładu pracy (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 1977 r., I PR 175/76)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »