| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim od czerwca 2010 r. Od 1 stycznia 2009 r. została zatrudniona na podstawie umowy wydawniczej (umowy o dzieło) zawartej na okres 2 lat, ale później, od 1 października 2009 r. została z nią zawarta również umowa o pracę. Z tytułu umowy wydawniczej otrzymuje wynagrodzenia od 300 zł do 500 zł miesięcznie, natomiast z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5000 zł miesięcznie. Z ilu i z jakich miesięcy mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Zaznaczam, że obie umowy nadal obowiązują.

Jeśli zasiłek przysługiwałby za okres, w którym umowa wydawnicza przestała już obowiązywać, wynagrodzenia z tej umowy nie należałoby wliczać do podstawy wymiaru zasiłku. Gdyby okres obowiązywania tej umowy skończył się w okresie pobierania świadczenia za czas niezdolności do pracy, podstawę wymiaru świadczenia należałoby przeliczyć wyłączając z niej wynagrodzenie z umowy wydawniczej.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Dodatkowo pracodawca zawarł z nim umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. W okresie od 11 do 22 czerwca 2010 r. pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę za okres od czerwca 2009 r. do maja 2010 r. W styczniu 2010 r. pracownik miał przepracować 20 dni roboczych, a przepracował 15, ponieważ przez 5 dni korzystał ze zwolnienia z tytułu z opieki nad żoną i za ten okres otrzymał zasiłek opiekuńczy. Wynagrodzenie za styczeń 2010 r. wypłacone w kwocie 2312,80 zł należy zatem uzupełnić obliczając kwotę wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby, gdyby pracował pełny miesiąc:

składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

2312,80 zł x 13,71%* = 317,08 zł,

wynagrodzenie pomniejszone o składki:

2312,80 zł – 317,08 zł = 1995,72 zł,

uzupełnione wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku:

1995,72 zł : 15 dni x 20 dni = 2660,96 zł.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć, poza uzupełnionym wynagrodzeniem, również wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłacone pracownikowi za okres od stycznia do maja 2010 r. – ale w kwocie faktycznie wypłaconej w każdym z tych miesięcy, również w styczniu 2010 r.

Pracownica ma zawartą umowę wydawniczą od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Jeśli umowa ta nie zostanie przedłużona, a pracownica zachoruje np. w lutym 2011 r., to do podstawy wymiaru zasiłku będzie trzeba przyjąć tylko i wyłącznie wypłaty uzyskane z tytułu umowy o pracę. Nie będzie miało znaczenia, że składki na ubezpieczenie chorobowe były odprowadzane od wypłat związanych z umową wydawniczą. W momencie zachorowania ta umowa już nie będzie obowiązywać, więc nie powinna jej obejmować podstawa wymiaru zasiłku.

* dla przejrzystości działań składki na ubezpieczenia społeczne obliczono łącznie

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 1, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2010 r. Nr 77, poz. 512).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK