| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od daty zawieszenia wypłaty premii miesięcznych należy ustalić z wyłączeniem tego składnika. Należy również przeliczyć ponownie wysokość świadczeń, które zaczęli Państwo wypłacać przed 1 lipca br., należnych za okres po 30 czerwca br.

UZASADNIENIE

Jeśli pracownicy otrzymują poza wynagrodzeniem zasadniczym miesięczne premie, wliczanie tych premii do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy zależy od charakteru tego składnika wynagrodzenia. Jeśli zapisy wewnątrzzakładowe jasno wskazują, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresie pobierania zasiłku, nie należy jej uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Premię można uwzględnić ustalając wysokość zasiłku tylko wtedy, gdy nie przysługuje za czas niezdolności do pracy lub przysługuje w obniżonej wysokości (art. 41 ustawy zasiłkowej, zob. wyrok TK z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06).

Premię należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków również wtedy, gdy pracodawca nie uregulował okresów, za jakie ona przysługuje, ani sposobów jej pomniejszania za okresy pobierania zasiłków. W takiej sytuacji premię należy przyjmować w wysokości faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania w razie otrzymania jej w niższej wysokości w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy).

Przyznanie nieobowiązkowych dodatkowych składników wynagrodzenia, m.in. premii, jest prawem, a nie obowiązkiem pracodawcy. W razie wystąpienia czynników losowych, które negatywnie wpłynęły na kondycję finansową pracodawcy, może on zawiesić stosowanie wewnątrzzakładowych regulacji dotyczących m.in. wypłaty np. premii na podstawie porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi lub w przypadku ich braku z przedstawicielami pracowników. Zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat (np. premia kwartalna, roczna, regulaminowa).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK